DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ratujmy telewizje lokalne. Ważna debata w Senacie z udziałem Telewizji Proart

W Senacie RP odbyło się w środę niezwykle ważne i wywalczone dzięki przedstawicielom telewizji lokalnych spotkanie z parlamentarzystami poświęcone sytuacji koncesjonowanych stacji lokalnych w Polsce. Telewizje chcą walczyć o dostrzeżenie misyjności mediów, nowe regulacje prawne i systemowe wsparcie finansowe.

CZYTAJ: Koniec działalności telewizji lokalnych?

Od wielu lat sytuacja mediów lokalnych pogarsza się. W rankingu wolności prasy Polska zajęła w 2022 roku 66. pozycję na świecie. Najwyżej w tym zestawieniu zajmowała w 2015 roku 15. miejsce. Jednak bolączek, z którymi każdego dnia mierzą się lokalne media, jest znacznie więcej. Jedną z nich są regularne spadki dochodów na rynku medialnym spowodowane m.in. rozwojem Internetu, a także licznymi problemami natury ekonomicznej i gospodarczej. To ogromne wyzwanie dla właścicieli stacji o zasięgu lokalnym, często wręcz egzystencjalne.

W Polsce istnieje ok. 150 telewizji lokalnych posiadających koncesję na nadawanie, ale ich liczba ciągle się zmienia. W ostatnich latach niektóre tego rodzaju instytucje medialne zostały zamknięte.

Chcąc walczyć o stabilną przyszłość, przedstawiciele lokalnych telewizji oraz m.in. Polska Izba Komunikacji Elektronicznej zainicjowały spotkanie z parlamentarzystami w Senacie RP, które ma zwrócić uwagę na aktualną sytuację tych mediów oraz być okazją do przedstawienia pomysłów nie tylko legislacyjnych na to, jak mogłoby wyglądać dalsze finansowanie telewizji lokalnych.

Panel ekspercki zatytułowany „Umiejscowienie telewizji lokalnych w debacie publicznej” poprzedziła konferencja prasowa. W spotkaniu i dyskusji wzięli udział m.in. przedstawiciele telewizji lokalnych, którzy zabrali głos opowiadając m.in. o zasięgach telewizji lokalnych, funkcji informacyjnej na poziomie lokalnym, funkcji integracyjnej lokalnych społeczności, działaniach blokujących te instytucje, a także misyjności tychże telewizji. Na ten ostatni temat wypowiedziała się dyrektor generalna Telewizji Proart Anna Kobielska-Okrój.

Głos podczas debaty zabrali też m.in. przedstawiciele senackich oraz sejmowych komisji, a w panelu eksperckim wystąpili:

  • Witold Graboś
    Ekspert rynku medialnego, Członek Rady Konsultacyjnej PIKE
  • Tadeusz Kowalski
    Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
  • Paweł Lewandowski
    Podsekretarz Stanu Ministerstwo Cyfryzacji
  • Krzysztof Luft
    Były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
  • Maciej Świrski
    Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
  • Jakub Woźny – moderator
    Kancelaria Prawna Media

W materiale wideo przedstawiamy wybrane wypowiedzi uczestników debaty. Więcej o tej inicjatywie już wkrótce w Telewizji Proart, ale także na wlkp24.info.

Napisz do autora

Komentarze (3)
  • W
    Widz

    środa, 5 lipca, 2023

    Podsumujmy: za pieniądze samorządu kręcicie programy na zlecenie Ostrowa Ostrzeszowa Raszków itd. Co włączę kablówkę to widzę laurki. Czy dla mnie to jest bezwartościowe to gdzie tutaj jest niezależność? Sami ja tracicie, brak wam charakteru bo interes właściciela jest najważniejszy. Ludzie to widzą.

    Odpowiedz
    • ...

      środa, 5 lipca, 2023

      Do tego zwiększanie comiesięcznych kosztów (opłata za utrzymnnie łączą dla przedłużających umowy)

      Odpowiedz
      • M
        Michał

        czwartek, 6 lipca, 2023

        a jak upada moja restauracja, prywatny biznes, to może ja też powiniem mówić, że spełniam ważną rolę, bo u mnie ludzie się jednoczą, spędzają czas?

        Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz