Ratowali życie… misiom w rytm piosenki Bee Gees

0
Przedszkolaki na misiach, uczniowie na fantomach. Na pleszewskim Rynku ponad 4000 dzieci uczestniczyło w nauce udzielania pierwszej pomocy. Nauka odbywała się w rytm piosenki "Stayin’ Alive" zespołu Bee Gees, której rytm - jak się okazuje - idealnie nadaje się do prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Kilkanaście stanowisk z fantomami, a przy każdym z nich dziesiątki osób ustawionych w rzędach i czekających na swoją kolej. Na pleszewskim rynku trwa happening poświęcony nauce ratowania życia. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest niezwykle ważne, bo nigdy nie wiadomo, w jakiej sytuacji się znajdziemy i czy nie będziemy musieli pomóc osobie poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym bądź sytuacji, która wydarzyła się w domu.

W Pleszewie zadbali o to, aby lekcji udzielania pierwszej pomocy skorzystało jak najwięcej osób. Stąd zorganizowany w centralnym punkcie miasta szybki kurs, w którym wzięli udział uczniowie wszystkich szkół zarówno na terenie miasta, jak i gminy Pleszew.

Z daleka można było usłyszeć piosenkę legendarnego zespołu Bee Gees pod tytułem „Stayin’ Alive”. Dlaczego akurat ją? Ponieważ jej rytm doskonale wyznacza tempo ucisków podczas prowadzonej akcji reanimacyjnej. Dzięki temu wiadomo, w jakim rytmie uciskać klatkę piersiową osoby, u której doszło do zatrzymania akcji serca.

A wspomniany rytm to 120 uciśnięć na minutę. Piosenka została wykorzystana w kampanii społecznej zorganizowanej przez British Heart Foundation i od tego czasu wieść o „piosence ratującej życie” rozeszła się po całym świecie.

Poniedziałkowa akcja nazwana „Razem dla Życia” trwała godzinę, a szkolenie na świeżym powietrzu koordynowali ratownicy medyczni. Uczniowie zmieniali się co 30 sekund, a w happeningu chodziło o to, aby młodzi mieszkańcy Pleszewa wyrobili w sobie odruch ratowania ludzkiego życia. Kolejną ważną kwestią było przełamanie bariery strachu, że możemy zrobić komuś krzywdę.

W akcję uczenia się, jak ratować życie, włączyły się także przedszkolaki. One jednak – z racji wieku – ćwiczyły odpowiednie nawyki na… misiach. Organizatorzy z przymrużeniem oka informują, że akcja zakończyła się pełnym sukcesem. W „działaniach ratowniczych” uczestniczyło ponad 4000 dzieci. Akcję zorganizowano w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick