Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Kilkanaście stanowisk z fantomami, a przy każdym z nich dziesiątki osób ustawionych w rzędach i czekających na swoją kolej. Na pleszewskim rynku trwa happening poświęcony nauce ratowania życia. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest niezwykle ważne, bo nigdy nie wiadomo, w jakiej sytuacji się znajdziemy i czy nie będziemy musieli pomóc osobie poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym bądź sytuacji, która wydarzyła się w domu.
W Pleszewie zadbali o to, aby lekcji udzielania pierwszej pomocy skorzystało jak najwięcej osób. Stąd zorganizowany w centralnym punkcie miasta szybki kurs, w którym wzięli udział uczniowie wszystkich szkół zarówno na terenie miasta, jak i gminy Pleszew.
Z daleka można było usłyszeć piosenkę legendarnego zespołu Bee Gees pod tytułem „Stayin’ Alive”. Dlaczego akurat ją? Ponieważ jej rytm doskonale wyznacza tempo ucisków podczas prowadzonej akcji reanimacyjnej. Dzięki temu wiadomo, w jakim rytmie uciskać klatkę piersiową osoby, u której doszło do zatrzymania akcji serca.
A wspomniany rytm to 120 uciśnięć na minutę. Piosenka została wykorzystana w kampanii społecznej zorganizowanej przez British Heart Foundation i od tego czasu wieść o „piosence ratującej życie” rozeszła się po całym świecie.
Poniedziałkowa akcja nazwana „Razem dla Życia” trwała godzinę, a szkolenie na świeżym powietrzu koordynowali ratownicy medyczni. Uczniowie zmieniali się co 30 sekund, a w happeningu chodziło o to, aby młodzi mieszkańcy Pleszewa wyrobili w sobie odruch ratowania ludzkiego życia. Kolejną ważną kwestią było przełamanie bariery strachu, że możemy zrobić komuś krzywdę.
W akcję uczenia się, jak ratować życie, włączyły się także przedszkolaki. One jednak – z racji wieku – ćwiczyły odpowiednie nawyki na… misiach. Organizatorzy z przymrużeniem oka informują, że akcja zakończyła się pełnym sukcesem. W „działaniach ratowniczych” uczestniczyło ponad 4000 dzieci. Akcję zorganizowano w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz