Rasistowskie znaki na biurach poselskich, zniszczone banery kandydata na prezydenta. Czy radykalizm prowadzi nas na skraj przepaści? [ZDJĘCIA]

25
Krzyże celtyckie i napisy: "Marksizm stop", "Lewica nie ma prawa głosu", "Niszcz LGBT". Ostrów Wielkopolski znów stał się areną nienawistnych ataków. Tego typu hasła pojawiły się na murach biur poselskich Platformy Obywatelskiej i Lewicy, a także na ścianie jednego z budynków przy ul. Powstańców Wielkopolskich.

Kolejne akty nienawiści, dyskryminacji wykluczenia i stygmatyzacji pojawiły się w przestrzeni miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Na ścianach budynków biur poselskich Platformy Obywatelskiej i Lewicy pojawiły się napisy: “Marksizm stop” i “Lewica nie ma prawa głosu”. Zamazane sprayem zostało także logo PO na szybie budynku, w którym znajduje się biuro poselskie posła Jarosława Urbaniaka.

To nie jedyne ataki. Na ścianie jednego z budynków przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Ostrowie ktoś napisał “Niszcz LGBT”. Na biurach poselskich obok napisów pojawiły się także krzyże celtyckie wykorzystywane m.in. przez ruchy rasistowskie i organizacje reprezentujące neonazizm oraz ruch white pride (biała supremacja).

Od naszego czytelnika otrzymaliśmy natomiast zdjęcie baneru Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy i kandydata na Prezydenta RP, którego twarz także została zamazana sprayem.

Aktów nienawiści przybywa nie tylko w Ostrowie Wielkopolskim. Coraz wyraźniejsza polaryzacja sceny politycznej, negatywne przedstawianie niektórych grup społecznych i ostry język debaty publicznej sprawiają, że narracja narzucona m.in. przez niektóre osoby publiczne trafia na podatny grunt i jest utrwalana w świadomości społecznej. Jednym z najnowszych, który ujrzał światło dzienne jest materiał wideo opublikowany przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Jak wynika z nagrania, mężczyzna zatrzymał pojazd przed jedną z posesji i zniszczył baner kandydata na Prezydenta RP. Kiedy mieszkanka posesji zapytała: “Dlaczego pan to zrobił?”, wylał z siebie potok słów powszechnie uznawanych za obraźliwe. W wypowiedzi wzburzonego mężczyzny nie brakuje też obelg pod adresem samego kandydata na prezydenta, którego wizerunek widniał na banerze.

Coraz częściej można spotkać się z radykalnymi wypowiedziami i aktami, czego przykładem są akty wandalizmu jak te zaobserwowane ostatnio chociażby na terenie Ostrowa. Czy pogłębiające się podziały polityczne wiodą nas na skraj przepaści, czy jest jeszcze czas, aby się zatrzymać i przemyśleć swoje postępowanie? Czekamy na Wasze komentarze w tej bulwersującej sprawie aktów nienawiści i wandalizmu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

25 KOMENTARZE

  • 35
   29

   Tym z urzędu powinna zajmować się policja, bo prawo zabrania wszelkich form dyskryminacji. Ale policja podlega ministrowi z PiS, więc odpowiedzcie sobie sami, czy to dla nich ważne.

  • 24
   24

   Platwusy sami niszczą sobie banery i zrzucają na innych. Pamiętam taśmy prawdy jak Sienkiewicz ich minisfer mówił o spaleniu budki strażniczej pod ambasadą Rosji. Sami ja podpalił i zrzucił winę na innych. Prowokatorzy wstrętni z PO

  • Jak to nic nie robi, przecież prezyDĘCJA robiła w tej sprawie akcję, były plakaty i pomalowana jedna ściana. Nie pamiętacie?

 1. 38
  3

  Autor się wykazał. Otworzył przeglądarkę, poczytał na wiki, poprzestawiał kilka wyrazów i jest ekspertem od neonazizmu i ruchu white pride.

  A za bazgranie po ścianach czegokolwiek, od haseł pogardy i nienawiści (których pewnie sami autorzy nie rozumieją) po wyznania miłości, karałbym pracami społecznymi na rzecz lokalnej społeczności. Oczywiście poza naprawieniem samej szkody.

  Sprzątanie w parku, drobne remonty w szkołach czy przedszkolach, czy wreszcie pomoc w domach opieki i hospicjach tych agresywnych powoli zmiękczy, a zakochanych utwierdzi w uczuciu.

 2. 12
  4

  Zanim ktokolwiek, kogokolwiek, o cokolwiek oskarży, niech wcześniej spojrzy w lustro. Każdy medal ma dwie strony.

 3. 12
  21

  Jak się słucha dyktatora i jego przydupasów, ich słów nienawiści w stosunku do ludzi to się nie dziwię ze takie napisy się pojawiają. Dlaczego nie było czegoś takiego jak były poprzednie rządy?

 4. 18
  11

  Przecież lewa strona sama do tego doprowadziła bezczelną homopropagandą. Dobrze że mudzinów u nas nie ma za dużo bo jeszcze dodatkowo trzeba by pomników i sklepów bronić

 5. 19
  31

  Różnie było w tym kraju, ale zanim PiS doszedł do władzy, żyło się tutaj spokojniej, życzliwiej, bez epatowania nienawiścią. Do czego doprowadziła retoryka PiSu, widzimy często, a teraz przed wyborami jeszcze częściej. Co zrobili z ludźmi, jaką nienawiść zasiali. Ciężko było oglądać ten filmik i nie jestem sobie w stanie wyobrazić, co czuli ludzie zaatakowani przez fanatyka.
  Tak, to owoc władzy PiSu i tego, w jaki sposób podzielił Polaków. Zrobił to ohydnie, bazując na ludzkiej głupocie i naiwności. Nie ma rozmowy na argumenty, bo do tych ludzi nic nie dociera. Nic. Fakty są dla nich bzdurą, bo najważniejsze jest, co mówi prezes i Duda.
  Widzim,y jak prowadzi swoją kampanię aktualny prezydent. Ileż w tym, co mówi, a raczej wykrzykuje – bo on nie potrafi normalnie mówić – jest nienawiści. Obserwując jego (a także prezesa) wystąpienia, widzę w nich podobieństwo do wystąpień podjaranego autorytarną władzą pewnego faceta z lat 30…. I jest to dla mnie przerażające.
  Andrzej Duda nigdy nie był i nigdy nie będzie, moim prezydentem, nawet, jeśli wydłuży sobie swoją kadencję na kolejnych 10 lat. Nie są w stanie wszystkich kupić plusami, dla wielu ludzi ważne są: wolność (w każdym aspekcie), poszanowanie zasad demokracji, tolerancja, solidarność, poczucie bezpieczeństwa.
  Niestety, zdążamy ku przepaści i obyśmy nie obudzili się za późno… 🙁

  • 7
   6

   Tak, masz 100%racji. Platforma musi zniknąć z mapy politycznej bo to oni są złem tego kraju. Niechaj wszyscy wyjadą do ciotki Angeli jak tam tak cudownie a u nas będzie spokojnie i kulturalnie.

  • 5
   2

   Do Aldi – właśnie widzimy, jak spokojnie i kulturalnie jest teraz w Polsce. Przerażająco spokojnie i kulturalnie.

 6. 2
  6

  Pisowska propaganda jest prymitywna ,jak powiedział Stanisław Piotrowicz ,może razić ale jest adresowana do naszego elektoratu i musimy do niego trafić z naszym przekazem.

 7. 10
  2

  Jak wogule można głosować na takiego człowieka przerażająca jest nie wiedza Polaków Trzaskowski dużo mówi,ale o niczym. Obiecuje zmiany? Chyba na swoim koncie jak już się wepchnie do koryta.

  • 3
   7

   Twoja wiedza jest bardziej przerażająca. I to nie tylko polityczna, ale i ortograficzna oraz interpunkcyjna. Jako patriotka, przepraszam – Prawdziwa Patriotka (bo tak siebie nazywacie) powinnaś doskonale znać swój język ojczysty, a tu wyjeżdżasz z “wogule”, “nie wiedza”. Żałosne, Lideczko.

 8. 6
  1

  Jak wogule można głosować na takiego człowieka przerażająca jest nie wiedza Polaków. Trzaskowski dużo mówi,ale o niczym. Obiecuje zmiany? Chyba na swoim koncie jak już się wepchnie do koryta.

 9. 6
  1

  Do Adama: a czy my się znamy? Bo ta forma na ty. Jako prawdziwy patriota powinien pan okazywać więcej kultury i szacunku a pana wiedza pod tym względem jest na poziomie poniżej zera.

 10. 3
  1

  Człowiek się dowiaduje na stare lata że Niemcy i Amerykanie mieli rację i Polacy to w większości prostytutki i złodzieje. Smutne to, może za parę pokoleń coś się zmieni

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick