Przetarg ogłoszony. Chcą zbudować ponad 350 miejsc parkingowych

2
Wizualizacja parkingu przy ul. Ogrodowej w Pleszewie / autor: K. Kubiak / fanpage burmistrza Arkadiusza Ptaka
Ogłoszono przetarg na budowę trzech parkingów typu Park&Ride w Pleszewie. Mają powstać przy Cmentarzu Komunalnym, ul. Ogrodowej i Dworcowej (Kowalew). Ma się tam znaleźć miejsce dla ponad 250 samochodów.

Brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych dla mieszkańców i przyjezdnych to zmora kierowców i problem, z którym boryka się bardzo wiele miast w całym kraju. Tak samo sytuacja wygląda w naszym regionie, gdzie również poszukiwanie wolnej przestrzeni do zostawienia auta na krótszą bądź dłuższą chwilę jest codziennością.

Samorządy podejmują różne próby, aby ten problem zminimalizować, jednak nie zawsze efekty są w pełni zadowalające, bo nowe parkingi szybko się zapełniają, bo liczba tworzonych miejsc bywa niewystarczająca.

Aby odciążyć centrum, ale jednocześnie pozwolić kierowcom na poruszanie się samochodami, w Pleszewie chcą zbudować trzy bezpłatne parkingi typu Park&Ride (352 miejsca parkingowe), które w nocy będą oświetlone. Właśnie ogłoszono przetarg, który ma wyłonić wykonawcę. Miałyby się one powstać w trzech lokalizacjach:

  • przy Cmentarzu Komunalnym w Pleszewie (86 miejsc postojowych o asfaltowej nawierzchni),
  • przy ul. Dworcowej w Kowalewie (65 miejsc o nawierzchni z kostki betonowej i betonu asfaltowego),
  • przy ul. Ogrodowej w Pleszewie (201 miejsc o nawierzchni z kostki betonowej).

Dodatkowo w Kowalewie inwestor planuje posadzić 37 drzew i tysiąc krzewów oraz stworzyć trawniki. Ma tam również stanąć stacja ładowania samochodów. Przy Ogrodowej też pojawi się zieleń. Mowa o 31 dużych drzewach, dwóch tysiącach drzew na żywopłot i 1,8 tysiąca krzewów. Oprócz tego w projekcie przewidziano miejsca na trawniki.

Władze Pleszewa pozyskały dotację na budowę parkingów w wysokości 6,4 mln zł. To pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych.

Wizualizacje parkingów Park&Ride w Pleszewie

Wizualizacja: J. Kubiak / źródło: screen z fanpage’a Arkadiusza Ptaka, burmistrza Pleszewa
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

    • Tak, zróbmy z centrum miasta w całości parking, wtedy z pewnością ludzie chętniej do niego przyjadą i tym samym poprawi się tam handel… miasta są dla ludzi a nie dla samochodów, jesteśmy na tyle małą miejscowością, że ludzie powinni nauczyć się na nowo chodzić, jeździć rowerem lub korzystać z komunikacji miejskiej. Na zachodzie zrozumieli błąd pakowania samochodów w każdy kawałek przestrzeni publicznej i teraz ponoszą wysokie koszty zmian, w celu ożywienia swoich centrów miast na nowo (rewitalizacja). Pleszew niby promuje się jako miasto kompaktowe, a zachęca takimi działaniami do używania samochodów co jest ze sobą w całkowitej sprzeczności.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick