Przedsiębiorcy będą zwolnieni z części opłaty za koncesję alkoholową?

4
Fot. fanpage prezydent Beaty Klimek
Prawdopodobnie jeszcze w lutym właściciele ostrowskich lokali gastronomicznych zostaną zwolnieni z części opłat związanych z koncesją alkoholową w 2021 roku. W poniedziałek prezydent Beata Klimek oraz radny Jakub Paduch z Koalicji Obywatelskiej poinformowali, że przekazaniu projektów uchwał w sprawie wprowadzenia ulgi.

W związku z tym, że w życie weszła nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19, samorządy mają prawo udzielić kolejnego wsparcia właścicielom lokali gastronomicznych, które pozostają zamknięte. Będą mogli oni zostać zwolnieni z opłaty lub otrzymać zwrot jej części za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2021 roku.

CZYTAJ: Właściciel wezwany do natychmiastowego zamknięcia pubu. Co, jeśli nie posłucha?

Jakub Paduch z ostrowskiej Koalicji Obywatelskiej złożył w imieniu klubu radnych projekt uchwały w tej sprawie na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego Jarosława Lisieckiego. Kopię dokumentu otrzymali także przedstawiciele mediów. W uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy: „Przedsiębiorcy wskazują, że dostępna pomoc nie pokrywa w pełni odnotowywanych przez nich strat, stąd gros samorządów stara się uzupełniać dostępne pakiety pomocowe o własne rozwiązania. Dzięki branży gastronomicznej, Ostrów Wielkopolski przez lata budował swoją markę. Urok np. ostrowskiego Rynku tworzą liczne ogródki restauracyjne, których, niestety, może w przyszłości zabraknąć, jeśli pozwolimy przedsiębiorcom na upadek. Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego stoi na stanowisku, że nie można do tego dopuścić, czemu niniejszy projekt daje wyraz, choć oczywiście nie rozwiązuje on wszystkich problemów, które dotykają wskazaną branżę”.

Kilka godzin po otrzymaniu maila z projektem uchwały, informacja na temat tego samego pomysłu została opublikowana na fanpage’u prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek. W poście czytamy: W miniony piątek podpisałam zarządzenie o przekazaniu Radzie Miejskiej projektu uchwały o zwolnieniu ostrowskich przedsiębiorców z części opłaty za koncesję alkoholową w 2021 roku. Zapisy ustawy pozwalają jedynie na zwrot części opłaty, którą przedsiębiorcy wnieśli jednorazowo (wszystkie 3 raty) do 31 stycznia – w tym przypadku chcemy zwrócić drugą i trzecią ratę. Tych, którzy wpłacili wyłącznie pierwszą ratę, chcemy zwolnić z pozostałych dwóch. Wierzę, że ostrowscy radni zgodnie poprą pomysł, który pozwoli w tym trudnym czasie choć trochę odciążyć branżę gastronomiczną w naszym mieście”.

CZYTAJ TEŻ: W Ostrzeszowie śmieci w górę. Burmistrz Jędrowiak tłumaczy, dlaczego

Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, oba projekty uchwał powinny znaleźć się w porządku obrad lutowej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.

Zobacz styczniową sesję ostrowskiej rady

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. wyczytalam na fejsie ze Paduch i KO chca zwolnic z calosci czyli ich projekt jest lepszy a Klimek zamiast poprzec ich to chciala sie chyba tylko popisac zeby wyszlo na jej i zaproponowala z czesci. Tyle o wspolpracy gadala. Szkoda miasta….. kto nami rzadzi….

  2. Czyżby machina propagandowa Pani Prezydent się zacięła? Polecą chyba głowy, że Pan Radny złożył projekt a Pani Prezydent się pochwaliła przypadkiem dopiero kilka godzin później podobną propozycją. Szkoda że tylko będą na tym działaniu Pani Prezydent stratni restauratorzy bo mogli być zwolnieni z całości ale żeby wyszło na Pani Prezydent pewnie Przyjazny Ostrów bez słowa klepnie projekt zwalniający z części. Na złość Paduchowi odmrozimy sobie uszy.

    • Kuba, wyluzuj. Prezydentowa podpisała te dokumenty już w ubiegłym tygodniu, jeszcze przed tym jak poinformowałeś o swoim projekcie na fb. To, że wspomniała o tym dzisiaj, chyba nie jest problemem, skoro obydwie propozycje idą w dobrym kierunku.

  3. Gratulujemy spóźnionego, ale refleksu… Jak mógłby radny Paduch wyprzedzić panią prezydent? A portal pisze o obu projektach? Na szczęście CRK podobno chce uruchomić swoją telewizję internetową, tam już będą tylko same dobre wiadomości, wiadomo dla kogo 😉

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick