DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Praca w Poznaniu – w jakich branżach łatwo o zatrudnienie?

Stopa bezrobocia w stolicy Wielkopolski utrzymuje się na niskim poziomie, również w dobie pandemii koronawirusa. W efekcie Poznań daje ciągle wiele możliwości zatrudnienia.

W jakich branżach szukać pracy w Poznaniu?

Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „praca Poznań”, można znaleźć oferty zatrudnienia w różnorodnych branżach. Wiele z ogłoszeń jest kierowanych nie tylko do doświadczonych specjalistów, lecz także do osób, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową. Zgodnie z „Barometrem zawodów 2020”, przedstawiającym prognozy dotyczące zapotrzebowania na pracowników z różnych sektorów, w Poznaniu jest bardzo niewiele tzw. zawodów nadwyżkowych, czyli takich, w których liczba kandydatów przewyższa liczbę wakatów w danym sektorze. Wśród nich przodują m.in. ekonomiści, pedagodzy, socjolodzy, historycy, filolodzy, kulturoznawcy i chemicy.

Wiele firm funkcjonujących w Poznaniu zmaga się jednak z brakiem rąk do pracy, co wiąże się z obecnością zawodów deficytowych w tym regionie. Na brak ofert zatrudnienia nie powinni więc narzekać m.in. monterzy, magazynierzy, mechanicy, zaopatrzeniowcy, operatorzy maszyn produkcyjnych, budowlańcy, kucharze, nauczyciele języków obcych czy kierowcy autobusów.

Jak wygląda rynek pracy w Poznaniu w dobie pandemii koronawirusa?

Od kilku lat Poznań jest miastem z jedną z najniższych stóp bezrobocia w Polsce. Pojawienie się koronawirusa wstrząsnęło jednak całym rynkiem pracy. Czasowe zamrożenie gospodarki doprowadziło m.in. do grupowych zwolnień w takich branżach jak np. gastronomia i turystyka. Choć obecnie przedsiębiorstwa ze wszystkich sektorów mogą ponownie funkcjonować, pandemia wciąż wpływa na sytuację zawodową wielu osób. Zmiany widoczne są również na poznańskim rynku pracy. Zauważalny jest wzrost stopy bezrobocia – według danych w czerwcu 2020 roku wyniosła ona 1,7%. Mimo to, w porównaniu z resztą kraju, sytuacja w stolicy województwa wielkopolskiego wydaje się stosunkowo dobra. Warto przypomnieć bowiem, że stopa bezrobocia w Polsce w tym samym miesiącu wyniosła aż 6,1%. Dlatego też mimo niesprzyjających okoliczności w Poznaniu wciąż można znaleźć zatrudnienie. Po odmrożeniu gospodarki praca czeka nie tylko na przedstawicieli zawodów wyjątkowo poszukiwanych w dobie pandemii (czyli m.in. magazynierów, kurierów i pracowników produkcji), lecz także reprezentantów wielu innych branż.

Jak znaleźć atrakcyjną pracę w Poznaniu?

Mimo że oferty pracy w Poznaniu są dostępne nawet w dobie koronawirusa, znalezienie zatrudnienia może być nieco trudniejsze. Powodem tego stanu rzeczy jest większa konkurencja. Aby wyróżnić się wśród innych kandydatów, należy zaprezentować się jako profesjonalny pracownik o odpowiednich kompetencjach. Kluczem do sukcesu jest więc przygotowanie perfekcyjnego CV. Osoby, które mają problem ze znalezieniem pracy (stałej lub tymczasowej), mogą zgłosić się do agencji zatrudnienia. Jej zadaniem jest dostosowanie oferty do oczekiwań i predyspozycji danej osoby.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz