Powstanie gminny park tlenowy? Prace już trwają

0
Fot. ostrowwielkopolski.pl
W Gorzycach Wielkich ma powstać pierwszy w gminie park tlenowy. Idea takiego miejsca polega na wykorzystaniu rosnących już tam drzew, posadzeniu takich gatunków, które produkują jeszcze więcej tlenu i stworzenie miejsca do odpoczynku i rekreacji. Realizacja projektu już się rozpoczęła.

W ramach inwestycji wykonano już żwirowe alejki, powstanie także mała architektura oraz nasadzenia zieleni i oświetlenie. Inicjatorem stworzenia pierwszego w Gminie Ostrów Wielkopolski „parku tlenowego” jest Grupa Odnowy Wsi z liderem Markiem Kuświkiem i sołtyską Gorzyc Wielkich, Marią Fórmańską.

Park tlenowy to nic innego, jak miejsce do odpoczynku i rejestracji z wykorzystaniem drzew. Oprócz rosnących już drzew zostaną zasadzone te, które produkują najwięcej tlenu ze wszystkich gatunków. “Realizację projektu rozpoczęto w zeszłym roku. W pierwszym etapie wytyczono i wykonano nawierzchnię żwirową alejek z przepustami do okablowania lamp i obrzeżem z kostki betonowej. Te prace kosztowały ponad 37 tysięcy złotych. Koszty zostały pokryte z budżetu gminy oraz funduszu sołeckiego. Na prace w 2021 roku przewidziano wydatki w wysokości kolejnych 40 tysięcy złotych.” – informuje Urząd Gminy Ostrów Wielkopolskim.

Prace w tym roku będą obejmować nasadzenia nowej zieleni takiej jak bukszpan wieczniezielony, rozplenica japońska, dereń biały, lawenda wąskolistna, różanecznik, barwinek, tawuła japońska, hosty. “Zostaną również zamontowane elementy stałe małej architektury ogrodowej, jak betonowe donice i siedziska z drewnianymi oparciami. Na terenie znajdzie się także stojak na rowery, specjalne skrzynie do upraw, ławki w kształcie serpentyny, a nawet kamienna szachownica” – dodaje urząd.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick