Poprawili wytrzymałość rur “na co najmniej pół wieku”. Zapowiadają, że “drugiej Czajki” nie będzie

6
Fot. UM Ostrów
Jedna z największych modernizacji sieci kanalizacyjnej zakończona. Rurociągi i tłocznie, które doprowadzają ścieki do oczyszczalni w Rąbczynie, przeszły generalny remont. Głównym celem inwestycji była poprawa parametrów wytrzymałościowych rur.

Blisko dwa lata trwała realizacja jednego z największych projektów w historii Ostrowa Wielkopolskiego. Umowę z wykonawcą inwestycji, która polegała na modernizacji funkcjonującego od ponad 15 lat rurociągu zasilającego miejską oczyszczalnię ścieków podpisano w kwietniu 2019 roku. Na początku tygodnia nastąpił oficjalny odbiór inwestycji, której koszt wynosił ponad 23 miliony złotych. – Zakres zrealizowanych prac obejmował dokumentację projektową wraz z uzyskaniem wszelkich wymaganych uzgodnień i pozwoleń. Efektem modernizacji sieci kanalizacyjnej jest zwiększenie wytrzymałości rurociągów na co najmniej pół wiekutłumaczy Marek Karolczak, prezes spółki Wodkan w Ostrowie Wielkopolskim.

CZYTAJ TEŻ: Stacja uzdatniania wody z szansą na nagrodę? Można oddawać głosy

Długość rurociągów poddanych modernizacji wyniosła ponad 10 000 metrów. W pierwszej kolejności wykonano w całości nitkę numer 1 (zewnętrzną, zachodnią), następnie nitkę numer 2 (wewnętrzną, wschodnią). Pozwoliło to na prowadzenie prac w trakcie funkcjonowania układu kanalizacyjnego oraz na realizację zadania dla każdej nitki osobno. – Modernizacja zabezpiecza miasto i jego mieszkańców przed tragedią, która miała miejsce w Warszawie na Oczyszczalni Ścieków “Czajka”. Tam na skutek uderzeń hydraulicznych nastąpiło rozszczelnienie rurociągów tłocznychmówi Marek Karolczak.

Wymiana rurociągów ma wpłynąć także na poprawę stanu środowiska i obniży koszty eksploatacji systemu kanalizacyjnego, poprzez stabilne tłoczenie ścieków do oczyszczalni. Inwestycja była realizowana w ramach programu: „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i osadowej na terenie aglomeracji Ostrów Wielkopolski”.

Autorka tekstu: Aleksandra Barczak

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

 1. Policzmy : 23 miliony : 10 000 mb rurociągu = 2 300 zł za 1 mb naprawy rurociągu.
  Te rury pracowały niecałe 20 lat. Wielu Ostrowian wie, że słynne kolektory piętrowe z czasów Wilusia są od ponad 110 lat.
  Pytanie do inżynierów nadzoru z Wodkan z czasów Prezes Bis, technologów z Prefaabetu : położono rury wadliwe ?

 2. znowu propaganda sukcesu. Rurociąg po całych 15 latach musiał być modernizowany !
  a teraz poprawiono parametry wytrzymałościowe rur. a co z trwałością panie Karolczak?
  w W-wie doszło do katastrofy bo źle zaprojektowano, źle zbudowano tylko dobrze sie nakradziono ale to tak jest jak buduje mafia (vide katastrofy budowlane we Włoszech gdzie w 90 % budownictwo jest opanowane p[rzez mafię).

 3. Wspomniane kolektory piętrowe w centrum miasta są przeznaczone do spływu grawitacyjnego i o mniejszych prędkościach przepływu. Co się dzieje w czasie deszczu to już wogole nie chciałby pan wiedzieć. A rurociągi tłoczne uległy powolnej korozji poprzez gazy, bakterie itp. być może bez remontu wytrzymałyby jeszcze 10-15 lat. Przeprowadzono remont, znaleziono dofinansowanie. Bravo. Czego chcieć więcej. Zawsze znajdą się znawcy tematu którzy wiedzą najlepiej a tak naprawdę w d….. Byli i g…… Widzieli

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick