Ponowie otwarte! Od dziś do żłobków i przedszkoli mogą chodzić wszyscy

6
Fot. Pixabay
Żłobki i przedszkola ponownie otwarte dla wszystkich. Od 27 marca ich działalność była ograniczona. Do placówek, zgodnie z rozporządzeniem, uczęszczać mogły tylko dzieci m.in. pracowników służb medycznych i mundurowych. Zarówno rodzice jak i pracownicy bardzo cieszą się, że od dziś, mury znów będą pełne dzieci.

Dzisiaj mury ostrowskich przedszkoli i żłobka ponownie wypełniły się niemalże wszystkimi maluchami – Przyszło około 80% wszystkich maluszków. Takiej ilości właśnie się spodziewaliśmy, ponieważ podobna frekwencja była przed zamknięciem – mówi dyrektor ostrowskiego żłobka, Ewa Brzozowska.

Podobna frekwencja była w przedszkolu nr 13 w Ostrowie Wielkopolskim. – Na 204 zapisanych przedszkolaków, dziś rano zjawiło się ich aż 170 – informuje dyrektor placówki Małgorzata Krzyżanek.

Wszystkie żłobki i przedszkola prowadzą swoją działalność w ścisłym reżimie sanitarnym tak, by w placówkach było jak najbezpieczniej. – Nie ma możliwości, by osoby postronne przebywały w żłobku. Rodzice, gdy przyprowadzają dzieci przebywają w części wspólnej w założonych maseczkach, z zachowaniem dystansu. Dzieci muszą przychodzić zdrowe do przedszkola, zgodnie z zaleceniami rodzic powinien dwukrotnie w ciągu dnia mierzyć temperaturę dziecku, przynajmniej przed przyjściem do placówki – tłumaczy Ewa Brzozowska.

Decyzja o powrocie dzieci do przedszkoli i żłóbków była możliwa, ponieważ – według oficjalnych statystyk – trzecia fala COVID-19 nieco słabnie. – W ostatnich dniach liczba zachorowań nieco się zmniejszyła. Dlatego minister zdrowia analizując całą sytuację podjął taką decyzję. Myślę, że słuszną – mówi dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim, Tadeusz Andrzej Biliński.

Wysoka frekwencja pokazuje, jak bardzo otwarcie tych miejsc jest potrzebne dzieciom, ich rodzicom, a także pracownikom. – Nauczanie zdalne nie do końca sprawdza się w wieku przedszkolnym, mimo starań nauczycieli. Jednak najbardziej tęsknią za swoimi rówieśnikami, a także za nauczycielkami. Zatem dziś z uśmiechem wszyscy przystąpiliśmy do pracy – mówi Małgorzata Krzyżanek, dyrektor przedszkola nr 13 w Ostrowie Wielkopolskim.

Przy zachowaniu reżimu sanitarnego w placówkach może być w miarę bezpiecznie.  Większość nauczycieli ma za sobą pierwszą dawkę szczepienia. Pozostaje wierzyć, że reżim pozwoli na to, by przedszkola i żłobki pozostały czynne już zawsze.

Autor tekstu: Aleksandra Barczak

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

  1. 3
    13

    I w autobusach dzieci bez maseczek a zwrócić uwagę to zostałam obrzucona wyzwiskami a przecież dzieci to też źródło zakażenia .historia z dziś na swieżo z lini autobusu 14.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick