Ponad 500 gęsi trafiło do mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego. Ptasia grypa nie przeszkodziła [ZDJĘCIA]

0
Fot. powiatostrzeszowski.pl
Właściciele 54 gospodarstw rolnych z powiatu ostrzeszowskiego otrzymali 530 gąsiąt owsianych. Nietypowa akcja zorganizowana przez Ostrzeszowską Lokalną Grupę Działania, ma za zadanie promować przyzagrodowy chów gęsi oraz ich spożywanie.

Oprócz małych gęsi do przedstawicieli 54 gospodarstw trafiły także broszury ze wskazówkami dotyczącymi ich chowu. – To już szósta akcja rozdawania gęsi. W zeszłym roku mieliśmy przymusową przerwę związaną z ptasią grypą i nie mogliśmy przeprowadzić edycji, ale teraz nie było żadnych przeszkód. No, może poza pewnymi kłopotami z dostępnością jaj – mówi portalowi wlkp24.info Krystyna Sikora, prezes Stowarzyszenia Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania. – W tym roku wyjątkowo mieliśmy gęsi znad morza, a nie – jak to było do tej pory – z wylęgarni w Grabowie – dodaje.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

Zainteresowanie gęsiami rośnie niemal z roku na rok. Podczas ostatniej edycji rozdano ich ponad pół tysiąca. Rekord sprzed dwóch lat wynosi 650 zwierząt i – jak zapewnia prezes stowarzyszenia – jest możliwy do pobicia w przyszłym roku. – Tendencja jest wzrostowa. Zaczynaliśmy od 400 gęsi, a doszliśmy do 650. W przyszłym roku pewnie będzie więcej – wylicza Krystyna Sikora.

– Dla członkiń kół gospodyń wiejskich , gospodarstw rolnych oraz agroturystycznych. Każdy może otrzymać maksymalnie dziesięć sztuk zwierząt, ale o liczbie decyduje sam. Oczywiście każdy może zgłosić się do kolejnej edycji – tłumaczy prezes stowarzyszenia.

Jednym z głównych celów akcji jest propagowanie jedzenia mięsa tych zwierząt, które – jak zapewniają organizatorzy tego przedsięwzięcia – jest nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Potrawy z gęsi będzie można skosztować podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi, który odbywa się pod koniec lata.

Fundatorami piskląt są wójtowie i burmistrzowie z powiatu ostrzeszowskiego oraz ostrzeszowski starosta Lech Janicki. – Warto wspomnieć, że pomysłodawcą akcji jest Witold Wróbel (członek Polskiej Akademii Smaku – przyp. red.), a my jako stowarzyszenie pełniliśmy funkcję wykonawczą – zaznacza prezes lokalnej grupy działania.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick