DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Podziel się ziemiańską historią. Muzeum w Dobrzycy czeka na nowe opowieści

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy rozwija projekt „Ziemiańskie historie”. To inicjatywa online, której celem jest pokazywanie dziejów tej warstwy społecznej zamieszkującej w przeszłości nasz region. Opowieści, zdjęcia i pamiątki zbierane są na portalu ziemianskie-historie.dobrzyca-muzeum.pl. Od 2017 roku, kiedy uruchomiono serwis, zgromadzono ponad 1 000 fotografii i kilkadziesiąt godzin nagrań audio m.in. z wspomnieniami ziemian oraz ich potomków, a do tego wiele dokumentów, artykułów, wycinków prasowych, listów czy biografii.

To bezcenna baza wiedzy o naszych przodkach. Ciągle jednak wiele historii pozostaje nieodkrytych. Stąd prośba autorów projektu o zgłaszanie się i opowiedzenie o korzeniach. Plan jest taki, aby nadal powiększać zbiory. „W centrum naszego zainteresowania leżą pamiątki, fotografie, dokumenty urzędowe, dokumenty życia społecznego, plakaty, ulotki, artykuły prasowe związane z warstwą ziemiańską. Cały czas rozbudowujemy też bazę biograficzną polskich ziemian. Istotnym elementem naszych zbiorów są relacje ziemian i ich potomków, tzw. historia mówiona, czyli opowieści i wywiady w formie audio. O szczegółach piszemy na kolejnych stronach” – mówią pracownicy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Zainteresowani mogą także samodzielnie nagrać wspomnienia i przesłać je do pracowników muzeum. Należy jednak spełnić kilka warunków, a opowieść musi być przedstawiona z zawarciem pewnych zagadnień. Mowa o tym, aby opisać m.in. pochodzenie rodziny ze strony ojca i matki: podać informacje o herbie, najwybitniejszych przedstawicielach, ich majątkach, scharakteryzować dwór, pracę na folwarku, we dworze, przedstawić wartości pielęgnowane przez rodzinę i tradycje zachowane przez wieki oraz przybliżyć losy rodziny w czasie II wojny światowej czy utratę majątków.

Osoby, które chciałyby się podzielić z twórcami projektu pamiątkami i opowieściami, mogą skontaktować się z Weroniką Pietrzak, wysyłając maila na adres w.pietrzak@dobrzyca-muzeum.pl.

Szczegółowe informacje można znaleźć także pod tym linkiem.

Warto śledzić też „Ziemiańskie historie” na Facebooku oraz Instagramie ,gdzie również publikowane są niezwykłe opowieści, zdjęcia i nagrania.

Poniżej namiastka tego, co możecie znaleźć na tych stronach.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz