Podczas mszy przeczytają list od… Ministra Zdrowia. Temat: koronawirus

5
Fot. Anna Gru / Unsplash
Jak poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, w najbliższych dniach w kościołach w całej Polsce będzie odczytywany list Ministra Zdrowia. Ma on dotyczyć koronawirusa.

„Pilne! W najbliższych dniach w polskich kościołach będzie odczytywana informacja Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego, dotycząca koronawirusa” – pisze na swoim profilu na Twitterze Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski, powołując się na rzecznika KEP ks. Pawła Rytela-Andrianik.

Jak informują przedstawiciele Kościoła, informacja została rozesłana do wszystkich diecezji z prośbą o rozpowszechnienie jej wśród wiernych. Ma to nastąpić w najbliższą niedzielę w ramach ogłoszeń parafialnych. Treść listu ma zostać także opublikowana na stronach internetowych parafii.

CZYTAJ: Te szpitale mają być w gotowości do walki z koronawirusem. Na liście Ostrów i Kalisz

W treści listu, który publikujemy poniżej, czytamy m.in.: „Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny” 0 informuje Minister Zdrowia. Dalej możemy się dowiedzieć, że powinniśmy unikać kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi oraz zachowywać zasady higieny w szczególności systematycznie myjąc ręce.

Dalej w liście ministra Szumowskiego czytamy: „Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ”.

CZYTAJ TEŻ: Zamknięte odziały, na SOR-ach jedynie pacjenci – kto wprowadza obostrzenia w związku z koronawirusem?

Na końcu szef resortu odsyła po dodatkowe informacje na oficjalną stronę ministerstwa – mz.gov.pl oraz zachęca do korzystania z infolinii NFZ – 800 190 590.

Poniżej treść listu Ministra Zdrowia  dotycząca koronawirusa

Szanowni Państwo

Większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki zarażenia koronawirusem. Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej choroby jest bardzo podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładnie wiedzieli jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowujmy wszelkie zasady higieny, na czele z systematycznym myciem rąk.

Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38℃, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu.
Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38℃ i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.

Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ.

Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia – mz.gov.pl

Informację można tez uzyskać na infolinii NFZ – 800 190 590.

Minister Zdrowia
Prof. Łukasz Szumowski

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

 1. 3
  4

  Co to za list ? po co? Episkopat zaprosić do rozmów jak ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w kościołach.Chcę uczestniczyć we Mszy św. i chcę być bezpieczna.Do roboty Panie ministrze a nie listy pisać na poziomie ośmioklasisty.

 2. 7
  2

  Niech ludzie pierw sie zastanowią nad podawaniem rak w kościołach na znak pokoju np kościół w Uciechowie podczas mszy ludzie kichają albo smarkają a potem podczas znaku pokoju pierwsi ręce wyciągają do innych byle komuś tylko reke podać

 3. 7
  3

  Pełna ignorancja, Komunia z ust do ust !!! Zalecenia Prymasa ignorowane, woda w wejściu to zbiorowisko wszystkich bakterii i nie tylko.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick