Po 100 obwodnicach 200 przystanków? Znamy wstępne lokalizacje

5
Fot. Pixabay
Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło program budowy 100 przystanków kolejowych za miliard złotych do 2025 roku. 18 z nich ma znajdować się w Wielkopolsce, 6 w powiatach: krotoszyńskim i jarocińskim. To jednak dopiero wstępna koncepcja, a ostateczne lokalizacje mogą się nieco zmienić.

Rząd nie zatrzymuje się w obiecywaniu kolejnych miliardowych inwestycji. Po uruchomieniu programu budowy 100 obwodnic w 10 lat o wartości – jak podaje Ministerstwo Infrastruktury – 28 miliardów złotych, resort ogłosił kolejny projekt. Tym razem o nazwie “200 przystanków”. Inwestycja, która ma kosztować miliard złotych, dotyczy przystanków kolejowych w miasteczkach i na wsiach. – Zamierzamy budować nowe przystanki kolejowe, odbudować te, które od lat nie istnieją oraz wydłużać perony tam, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne. Jest to kolejna odsłona walki naszego rządu z wykluczeniem komunikacyjnym – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, cytowany przez oficjalną stronę resortu.

CZYTAJ: Ze 100 obwodnic 8 powstanie w Wielkopolsce [ZOBACZ LISTĘ MIAST]

W Wielkopolsce wytypowano 18 lokalizacji, a 6 z nich dotyczy naszego regionu. Mowa o dwóch powiatach.

Powiat krotoszyński

 • Krotoszyn
 • Bożacin
 • Koźmin Wielkopolski
 • Obra Stara

Powiat jarociński

 • Golina
 • Radlin

Wytypowane przystanki kolejowe podzielono na cztery grupy. Są to: budowa nowych, odbudowa, wydłużenie/przebudowa i poprawa dostępności. Wszystkie lokalizacje w naszym regionie zostały sklasyfikowane w ostatniej z tych kategorii. “Warunkiem realizacji inwestycji będzie deklaracja regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury. Program umożliwia niedużym polskim firmom budowlanym start w postępowaniach przetargowych” – podaje resort.

CZYTAJ: Strażacy z Raszkowa potrzebują nowych strojów. Możesz pomóc!

Wkrótce mają rozpocząć się konsultacje w tej sprawie, które mogą mieć wpływ na zmianę wstępnych założeń. “Dokładne lokalizacje przystanków i stacji, ich nazwy, precyzyjny zakres zadań oraz wybór pomiędzy ewentualnymi alternatywami będą przedmiotem dodatkowych konsultacji z miejscowymi interesariuszami, w celu jak najlepszego dostosowania Programu do potrzeb lokalnych społeczności. Program jest otwarty na zmiany oraz nowe propozycje” – kontynuują przedstawiciele ministerstwa.

Inwestycja ma się rozpocząć w 2020 roku, a zakończyć w 2025.

A Wy, jakie macie propozycje? W których miejscowościach powinny zostać wyremontowane przystanki kolejowe?

źródło: Ministerstwo Infrastruktury
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

 1. 1
  2

  następny projekty: sracz na każdym skrzyżowaniu oraz kościół w zasięgu wzroku, debilom najłatwiej wydaje się nie swoje pieniądze

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick