Ze 100 obwodnic 8 powstanie w Wielkopolsce [ZOBACZ LISTĘ MIAST]

5
Fot. Ministerstwo Infrastruktury
Kalisz, Koźmin Wielkopolski, a także Krotoszyn wraz ze Zdunami i Cieszkowem. To miasta w naszym regionie, które mają doczekać się obwodnic w ramach rządowego programu 100 obwodnic. Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło listę bajpasów. Kalisz znalazł się pierwszy na liście.

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało listę 100 obwodnic, które mają zostać zrealizowane w ramach rządowego programu. Przedstawiciele resortu wybrali po kilka miast i miejscowości z każdego województwa, które za kilka lat będą mogły cieszyć się z bajpasu. Najwięcej tego typu dróg powstanie w województwach mazowieckim i zachodniopomorskim (po 9). Najmniej w opolskim i świętokrzyskim – po 4.

Wielkopolska jest w czołówce. Tutaj ministerstwo planuje wybudować 8 obwodnic. Na liście miast – zgodnie z ministerialnym wykazem – znajdują się: Gostyń, Grzymiszew, Kamionna, Strykowo, Żodyń, a także kilka miejscowości z terenu południowej Wielkopolski:Kalisz, Koźmin Wielkopolski oraz Krotoszyn, Zduny i Cieszków (na Dolnym Śląsku tuż przy granicy z Wielkopolską i Zdunami).

Od chwili ogłoszenia listy obwodnic do momentu ich otwarcia daleka droga. Spośród tranzytów zaplanowanych do budowy na naszym terenie – jak informuje resort infrastruktury – najszybciej powstanie obwodnica Kalisza. Przetarg na wyłonienie wykonawcy ma zostać ogłoszony w drugim kwartale 2022 roku.

W ramach budowy 100 obwodnic w latach 2020-2030 ma powstać 820 km dróg – jak informuje Ministerstwo Infrastruktury – „o najwyższych parametrach technicznych, dostosowanych do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś”.

Stan prac obwodnic w południowej Wielkopolsce (informacje z komunikatu ministerstwa)

Obwodnica Kalisza

 • Trwają prace nad rozbudową całego przebiegu drogi krajowej nr 25 pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim a Koninem. Obecnie kończone są prace analityczne dotyczące możliwych przebiegów drogi i będzie składany wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
 • Planowana data ogłoszenia przetargu: II kw. 2022 r.

Obwodnica Koźmina Wielkopolskiego

 • Długość: ok. 6 km;
 • Koszt: ok. 93 mln zł;
 • Dla inwestycji były już prowadzone prace przygotowawcze, opracowana dokumentacja i uzyskane decyzje, jednakże ze względu na upływ czasu wymagają one aktualizacji. W roku bieżącym będzie trwać aktualizacja materiałów i przygotowanie przetargu do ogłoszenia pod koniec roku.
 • Planowana data uzyskania DŚU: 2022/2023 r.
 • Planowana data ogłoszenia przetargu: IV kw. 2020 r.
 • Podpisanie umowy: 2021 r.
 • Lata realizacji (budowy): 2024-2026 r.

Obwodnica Krotoszyna, Zdun, Cieszkowa

 • Dla tej inwestycji nie były prowadzone prace przygotowawcze.
  Planowana data ogłoszenia przetargu: II kw. 2023 r.

Liczba obwodnic według województw

dolnośląskie – 7 obwodnic
kujawsko-pomorskie – 6
lubelskie – 7
lubuskie – 6
łódzkie – 5
małopolskie – 7
mazowieckie – 9
opolskie – 4
podkarpackie – 8
podlaskie – 5
pomorskie – 5
śląskie – 5
świętokrzyskie – 4
warmińsko-mazurskie – 5
wielkopolskie – 8
zachodniopomorskie – 9

Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Napisz na fb.com/wlkp24 lub daj znać na numer 661 997 997. Jesteśmy też na Whatsappie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  • Janeczko, uważaj przechodząc przez jezdnię, żeby cię nie przejechał jeden z miliona samochodów elektrycznych Premiera. Nie wybieraj się do Szwecji nowym polskim promem, bo od kilku lat leży tylko stępka, no i nie licz na mieszkanie z tych 100 tysięcy mieszkań Morawieckiego, bo przez ostatnich kilka lat wybudowano ich w Polsce niecały tysiąc. Ale na te obwodnice oczywiście licz, no bo jak premier obiecał 😉 Aha, jeśli pobierasz 500+ to zacznij się martwić, bo podobno premier wywalił wiceministra odpowiedzialnego za 500+. Kasy nie ma. Więc po wyborach majowych może być kiszka. Ale oczywiście jako ten „totals” życzę i Tobie i Polsce jak najlepiej. Najważniejsze, żebyś wierzyła we wszystkie obietnice premiera, będziesz się czuła super. Pozdrawiam

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick