DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Pierwszy krok do budowy elektrociepłowni. Dlaczego wybrano lokalizację przy Wrocławskiej?

Budowa elektrociepłowni w Ostrowie Wielkopolskim od samego początku budzi wiele kontrowersji. Nie ustają protesty mieszkańców, którzy sprzeciwiają się inwestycji w obawie o swoje zdrowie. Miasto próbuje przekonać mieszkańców i organizuje wycieczki m.in. do spalarni odpadów w Koninie. Choć do zakończenia inwestycji daleka droga to już wiadomo, że miasto otrzymało pozytywną decyzję środowiskową, a to pierwszy krok do realizacji pomysłu.

Kilka dni temu informowaliśmy o pozytywnej decyzji środowiskowej, która została wydana w temacie budowy elektrociepłowni w Ostrowie Wielkopolskim. To jeden z dokumentów potrzebnych do tego, aby w przyszłości mogła ruszyć budowa tej instalacji. Wybrano lokalizację przy ulicy Wrocławskiej. Zdaniem Marka Karolczaka, prezesa Centrum Rozwoju Komunalnego przymawiało za tym kilka elementów: – Dokładnie znajdowałaby się przy starej kotłowni ZNTK. W analizie, którą przeprowadzaliśmy i mając kilka miejsc do wyboru stwierdziliśmy, że działka przy ulicy Wrocławskiej będzie najlepsza. Ma ponad 11 tysięcy metrów sześciennych i to pozwala na wybudowanie takiej wielkości instalacji. Kolejnym powodem jest bliskie wpięcie do sieci energetycznej i sieci ciepłowniczej, czyli niskie koszty związane z przekazaniem wytworzonej energii elektrycznej i cieplnej. Jeszcze jednym plusem jest krótka droga komunikacyjna między RZZO a elektrociepłownią. 

Zdaniem prezesa CRK lokalizacja przy ulicy Wrocławskiej to strefa przemysłowa. Działka na której miałaby zostać wybudowana elektrociepłownia należy do miasta. Rozwiązania są dwa: spółka odkupi teren od samorządu lub dojdzie do przekazania działki pod budowę.

Do elektrociepłowni miałoby dojeżdżać od sześciu do ośmiu samochodów na dobę. Spalanie odpadów (brudny plastik, papier, tektura, kawałki materiału) miałoby odbywać się w temperaturze powyżej 1000 stopni. – W momencie przywozu tych odpadów, będą one trafiać do zamkniętej hali, gdzie będą rozładowywane. Następnie w hermetycznych pomieszczeniach będą dostarczane do kotłów rusztowych. Podczas spalania, produkowana będzie para wodna o temperaturze powyżej 400 stopni. Ta para będzie napędzała generator produkcji energii elektrycznej – dodał Karolczak.

8 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentarze (8)
  • M
    Młody

    środa, 26 lipca, 2023

    A może by tak wybudować gdzieś w pobliżu koziego Borku czy radośniej a nie tutaj w centrum miasta na obrzeżach przy jasnej

    Odpowiedz
  • A
    Abc

    środa, 26 lipca, 2023

    W programie padły słowa od prezesa, że POWINNY obniżyć ceny ciepła… Może niech przedstawią wyliczenia na konkretnym przykładzie. Jakie korzyści będą mieli mieszkańcy kwotowo – ile płacą a ile zapłacą po wybudowaniu.
    I może jeszcze jedno… Władze powołują się, że w Koninie funkcjonuje taka spalarnia. W jakiej odległości od domów mieszkalnych, jedno i wielorodzinnych znajduje się spalarnia w Koninie i w jakiej będzie się znajdować w Ostrowie?
    Sprzeciw mieszkańców jest raczej nie na celowość budowy takiego w obiektu a jego lokalizację. Czy nie możnaby takiej instalacji zbudować na obrzeżach miasta, np. obok OZC-u?

    Odpowiedz
    • KZO
      Kibic z Ostrowa.

      czwartek, 27 lipca, 2023

      Proponuję wycieczkę do Konina. Ja byłem widziałem ale nic nie czułem.

      Odpowiedz
  • K
    kuba

    środa, 26 lipca, 2023

    Od kiedy powierzchnię działki mierzy się w metrach sześciennych?

    Odpowiedz
    • 1
      123

      czwartek, 27 lipca, 2023

      Nie na wrocławskiej to centrum miasta !

      Odpowiedz
  • J
    Ja

    czwartek, 27 lipca, 2023

    Tylko czy czuć a wdychać to dwie różne rzeczy…
    Pyłów PM też nie czuć

    Odpowiedz
    • KZO
      Kibic z Ostrowa.

      piątek, 28 lipca, 2023

      Wyniki pomiarów w Koninie wyświetlają na bieżąco.

      Odpowiedz
  • Z
    ZZ

    piątek, 28 lipca, 2023

    A dlaczego Wrocławska a nie koło wysypiska i wtedy w końcu włączyć Zębców i Zacharzew do linii ciepłowniczych. Znowu byle jak byle szybko byle tanio. A dzielnice głównie zabudowane domkami będą znowu robić smog w Ostrowie. A można myśleć przyszłościowo – obniżając koszty przyłączeń wpiąć domki do elektrociepłowni. Czyli nic się nie zmienia Ostrów za torami to już wg włodarzy nie Ostrów

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz