DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Peśla, Woroch, Kossakowski - kolejna odsłona kampanii "Jestem tylko niepełnosprawny"

Dariusz Peśla to mieszkający od lat w Ostrowie Wielkopolskim historyk, regionalista, który aktywnie angażuje się w życie osób niepełnosprawnych. Na scenie OCK-u opowiadał o tym, jak społeczeństwo powinno reagować na tego typu osoby. – Zdrowi już się na nas otwierają i to jest fajne, ale wiele osób niepełnosprawnych ma jeszcze problem z pokonaniem wstydu. Nie chcą prosić o pomoc. Boją się wyjść z domu, do sklepu na festyn, a przecież jesteśmy takimi samymi mieszkańcami Ostrowa – mówił Dariusz Peśla.

Godzinne wystąpienie Michała Worocha było fascynującą opowieścią, jak osoba z rdzeniowym zanikiem mięśni jest w stanie wyruszyć w podróż po Ameryce Południowej i zwiedzić najodleglejsze zakątki świata. – Najważniejsza jest tak naprawdę aktywizacja i to żeby żyć w środowisku, żeby działać – stwierdził Woroch.

Przemysław Kossakowski kolejny już raz odwiedził Ostrów. Tym razem, jako ambasador osób z niepełnosprawnościami, prowadzący program Down the road, w którym udział wzięły osoby z zespołem Downa. Zdradził on wiele zakulisowych ciekawostek oraz opowiedział, jak wyglądała praca z uczestnikami. – Stałem się człowiekiem bardziej wrażliwym, ale nie w łzawym rodzaju wrażliwości. Uważam, że dystans, który mają osoby zdrowe do niepełnosprawnych nie wynika z tego, że jesteśmy źli, pokrętni tylko jest to rodzaj lęku przed nieznanym, który jest bardzo głęboko w nas zakorzeniony – mówił Kossakowski.

Miasto na tę kampanię pozyskało Fundusze EOG w ramach programu Rozwój Lokalny. Akcja potrwa do początku grudnia, a przed nami kolejne jej odsłony, które pozostają na razie tajemnicą.

Napisz do autora

Komentarze (2)
 • O
  ostrowiak

  środa, 16 listopada, 2022

  Dlaczego takie pustki na sali????? Kto odpowiadał za promocję tego wydarzenia???

  Odpowiedz
 • K
  Karolina

  czwartek, 17 listopada, 2022

  a co miał autobusami ze wsi przywozić?
  Promocja była dobra – szkoda, że zainteresowanie mieszkańców takie słabe.
  Sama żałuję, że nie poszłam.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz