Według najnowszego rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego obowiązujących obostrzeń na terenie kraju zamknięte zostały m.in. ośrodki kultury, baseny, kina i szkoły podstawowe. Ograniczona działalność dotknęła galerie handlowe oraz biblioteki. Do 9 kwietnia 2021 roku biblioteki publiczne i naukowe we wszystkich województwach mogą udostępniać zbiory pod warunkiem zapewnienia, aby w bibliotece przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy.
Wiele osób przestało korzystać z bibliotecznych zbiorów w obawie przed zakażeniem. Książnice robią, co mogą, by przyciągnąć zarówno stałych, jak i nowych czytelników. Proponują one bezpieczne rozwiązania, które nie narażą wypożyczających i pracowników. Biblioteka w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że książki można wypożyczyć za pośrednictwem Internetu. Wybrane publikacje można zamówić on-line poprzez e-katalog, telefonicznie lub e-mailowo, a następnie zadzwonić do danej filii biblioteki w godzinach od 8.00 do 16.00 w celu umówienia się na konkretny dzień i godzinę. Wtedy będzie można odebrać zamówioną przez siebie książkę. “Na czas obowiązujących nowych zasad, BIBLIOTEKA przedłużyła termin zwrotu książek do 12 kwietnia 2021 roku. Kary nie będą się w tym czasie naliczały na kontach czytelniczych” – informuje ostrowska książnica.
Aby zwrócić książkę, czytelnik może skorzystać ze specjalnej wrzutni, która stoi przed wejściem do głównego gmachu biblioteki (ta czynna jest całodobowo) i każdej filii na terenie miasta (te czynne są od 8.00 do 16.00).
Biblioteka Publiczna w Jarocinie proponuje akcję tzw. książki na telefon. To opcja dla osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych. W okresie pandemii pracownicy biblioteki starają się dostarczyć wybrane książki każdej osobie, która o to poprosi. Wystarczy zadzwonić pod wybrany numer i umówić się z pracownikiem biblioteki na konkretny dzień i godzinę dostarczenia wybranych lektur.
Do końca marca w Bibliotece Publicznej w Ostrzeszowie obowiązuje amnestia czytelnicza dla zapominalskich wypożyczających. Ci, którzy już dawno powinni zwrócić udostępnione książki, ale z jakichś powodów jeszcze tego nie zrobili, będą mogli je oddać bez żadnych konsekwencji. Tu także można skorzystać z wrzutni, która znajduje się przy wejściu do budynku. Jest ona czynna całodobowo przez 7 dni w tygodniu! W Ostrzeszowie również działa akcja “Książka na telefon”. Pracownicy są nawet gotowi dostarczyć zamówione egzemplarze do domu! Oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków reżimu sanitarnego.
Natomiast pan prezes PSS Społem zrobił w wielkanocne jajo klientów Grosika kupujących przez Internet. Gdy rośnie liczba zakażonych, gdy seniorzy powinni zostać w domu, gdy rośnie liczba osób na kwarantannie, on likwiduje sklep internetowy, który był dla wielu rodzin jedyna forma robienia zakupów ! Robi to krótko przed świętami !!!! Czy to poza przedsiębiorcy i ludka PSL-u działającego w oporze przed decyzjami rządu ????? Bo trudno taka decyzje rozumieć, tym bardziej,że sprzedaż ta powiększała dochód firmy. Niebawem Święta i co JAJCO. Rodziny na kwarantannie uwięzione w domu zostaną z postem o suchym pysku. PREZESIE OSTROWSKIEGO SPOŁEM: jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie.
Rodzina może zrobić zakupy,lub znajomi, bez przesady z tymi świętami ,Polacy za dużo jedzą i kupują aświęta i dupy im się nie chce ruszyć…tylko zakupy przez internet.
do Corona – nie każdy ma rodzinę, są ludzie schorowani i samotni, poza tym rodzina też może mieć kwarantanne i tu chodzi nie tylko o Święta o podstawowe zakupy: chleb, mleko, warzywa
Moja oststnia lektóra to Janko muzykant.
Widać poziom po błędach…
Proponuję filię biblioteki w kościele utworzyć……
Właśnie, bo tam NIC NIKOMU nie grozi.