Ostrów Wielkopolski na wystawie zdjęć w Atlancie

0

W sobotę odbędzie się w Atlanta City Hall wernisaż wystawy „Fall in love with Poland by night” („Zakochaj się w Polsce nocą”). Organizatorem wystawy jest Polski Klub w Atlancie, który w ten sposób chce przybliżyć Polskę i jej piękno Amerykanom. Na wystawie zaprezentowane zostanie m.in. zdjęcie Ostrowa Wielkopolskiego. 

Na fotograficznych ambasadorów Polski w USA zostało wybranych 30 polskich miast i miejscowości wybranych z uwagi na miejsce pochodzenia społeczności polskiej w Atlancie. Dzięki zastosowaniu specjalnego płótna do produkcji zdjęć na ekspozycję przez artystę Harolda Wilsona, fotografie nabrały specjalnego wyglądu.

Współinicjatorka wystawy Bozena Radwanska Zayac stwierdziła „że piękne prace Krzysztofa Masiuka wspaniale pokazują Polskę, a dzięki wybraniu nocy ten przekaz przenosi widza w jakiś zaczarowany świat, dzięki czemu wiele prezentowanych zabytków, czy obiektów nabiera niemal baśniowego wyglądu”.

Po zakończeniu ekspozycji w ratuszu miejskim Atlanty, zdjęcia zostaną wyeksponowane dla młodych Amerykanów na kampusie uniwersyteckim Atlanty. Studiuje tam ok. 55 tys studentów, stąd wystawa ma wielkie szanse na przybliżenie Polski młodym Amerykanom zainteresowanych światem, a zwłaszcza robiących w większości zdjęcia.

Polski Klub w Atlancie jest w tej chwili na etapie doszczegółowienia kolejnych miejsc ekspozycji nocnych zdjęć Polski w miejscach reprezentacyjnych odwiedzanych przez Amerykanów aby w pełni wykorzystać możliwości oddziaływania wystawy. Pewnym już jest że w 2018 roku wystawa zostanie zaprezentowana na największym terminalu lotniczym świata w Atlancie, gdzie corocznie przewija się miliony pasażerów. Organizatorzy są pewni, że wystawa spotka się ciepłym przyjęciem i będzie miała fenomenalne znaczenie w promocji Polski oraz pięknych zakątków naszego kraju.

ZAKOCHAJ SIĘ W POLSCE NOCĄ jest autorskim projektem fotograficznym Krzysztofa Masiuka, który powstał podczas Jego pobytu w Austrii i krajach starej UE gdzie mieszkał na temat stereotypu Polaka i wyobrażenia współczesnej Polski, który zdecydowanie odbiegał od rzeczywistości. Krzysztof Masiuk postanowił przygotować projekt, który wykorzystując fotografię, jako źródło przekazu miałby szansę wpłynąć na zmianę postrzegania Polski. Zdjęcia do projektu rozpoczął w roku 2011 i praktycznie z przerwami trwają do dzisiaj. W międzyczasie wystawa została w roku 2013 zaprezentowana we Francji, gdzie była wyeksponowana 40 razy w przestrzeni miejskiej oraz w galeriach artystycznych w największych miastach tego kraju. Ponadto została zaprezentowana w Pałacu Narodów w Strasburgu dla Parlamentarzystów Europejskich. Z uwagi na ciepłe przyjęcie zdjęć projektu przez Francuzów oraz doskonały odbiór wystawa z nowymi zdjęciami została ponownie zaprezentowana w latach 2014 i 2015 we Francji, gdzie ponownie otrzymała bardzo dobre recenzje. Została wyeksponowana m.in. w Bibliotece Paryskiej. Oprócz wystaw zagranicznych projekt był zaprezentowany w Polsce w ponad 30 miastach, gdzie spotkał się z entuzjastycznymi recenzjami. W Klub Liderów Samorządowych „Poznańska” planuje w 2017 roku zaprezentować Polskę na zdjęciach Krzysztofa Masiuka w USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Czechach i Grecji

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick