Ostrów wdraża inteligentny system zarządzania ruchem

0
Miejski Zarząd Dróg w Ostrowie Wielkopolskim ogłosił przetarg na wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportu ITS. Jest to jeden z elementów ostrowskiego projektu związanego z transportem i działaniami niskoemisyjnymi. W dużym skrócie – sygnalizacja świetlna w mieście włączać będzie zielone światło miejskim autobusom. System ma w ramach ogłoszonego przetargu objąć 59 pojazdów komunikacji miejskiej oraz 11 skrzyżowań.

Przetarg dotyczy zaprojektowania i opracowania dokumentacji, a także dostawy i montażu systemu ITS.

– System ma na celu zapewnienie priorytetu w ruchu autobusom. Włączy on zielone światło w momencie, gdy takiemu pojazdowi grozić będzie opóźnienie. Ruch autobusów będzie stale monitorowany, by system mógł niezwłocznie zareagować – tłumaczy Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

W efekcie miejska komunikacja ma działać płynniej, a pasażerowie nie będą narażeni na opóźnienia w rozkładzie jazdy. System wpłynie na komfort korzystania z komunikacji miejskiej, co może zwiększyć liczbę nią podróżujących, a to z kolei jest bardzo istotne w kontekście walki o jakość ostrowskiego powietrza.

Układ nadawczy zamontowany zostanie w 59 pojazdach Miejskiego Zakładu Komunikacji, natomiast układ odbiorczy (który połączony jest ze sterownikiem sygnalizacji świetlnych) na 11 skrzyżowaniach:

– ul. Kaliska / Al. Powstańców Wielkopolskich / ul. Harcerska,

– ul. Piłsudskiego / ul. Ledóchowskiego,

– ul. Kaliska / ul. Limanowskiego / ul. Piłsudskiego,

– ul. Ledóchowskiego / ul. Strzelecka / ul. Witosa,

– ul. Chopina / ul. Wysocka / ul. Kompałły / ul. Gimnazjalna,

– ul. Nowa Krępa / ul. Ofeirskiego / ul. Witosa,

– ul. Armii Krajowej / ul. Kościuszki / ul. Parkowa,

– ul. Parkowa / ul. Mylna,

– ul. Bema / ul. Batorego,

– ul. Kordeckiego / ul. Traugutta,

– ul. Kordeckiego / ul. Bema.

 

Oferty do przetargu składać można do 29 czerwca tego roku.

– O jej wyborze zadecydują dwa aspekty – w 60% będzie to cena, a w 40% zaproponowany okres gwarancji na wdrożenie systemu – dodaje Marcin Wieruchowski.

Docelowo ostrowski ITS ma zostać poszerzony o kolejne skrzyżowania. Pod uwagę bierze się także włączenie do systemu pojazdów uprzywilejowanych – karetek, samochodów straży pożarnej, czy policji.

Wdrożenie systemu ITS jest jedną z części projektu, na który Ostrów Wielkopolski pozyskał blisko 15 milionów dofinansowania. W jego ramach zakupione zostaną autobusy elektryczne oraz z ekologicznym silnikiem Diesla, pojawi się także system roweru miejskiego, wybudowany będzie parking buforowy ze ścieżką rowerową, zmodernizowane zostanie oświetlenie uliczne. Wszystkie elementy wspomnianego projektu maja zostać zrealizowane do 31 stycznia 2018 roku.

źródło: UM Ostrów Wlkp.

redaktor wlkp24.info
redakcja@wlkp24.info

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick