Opieka dla potrzebujących seniorów przy wsparciu środków z Unii Europejskiej

0
Społeczeństwo coraz bardziej i szybciej się starzeje a to oznacza, że w przyszłości temat pomocy dla seniorów będzie niezwykle ważny społecznie. Dlatego przy wsparciu środków z Funduszy Europejskiej już teraz w Wielkopolsce powstają miejsca, gdzie seniorzy znajdują potrzebną opiekę.

Seniorzy zmagają się z różnego rodzaju chorobami, a niektóre z nich mocno ograniczają codzienne funkcjonowanie. Wyjątkowo trudna jest walka z chorobą Alzheimera – cierpi nie tylko pacjent, ale również rodzina, która musi często poświęcać własną pracę czy czas przeznaczony na odpoczynek, by zapewnić opiekę i rehabilitację choremu. Dlatego w Lesznie powstało Leszczyńskie Centrum Usług Senioralnych. Realizowane są tam dwa zadania – mieszkania chronione (wytchnieniowe) oraz dzienny dom opieki medycznej.

Mieszkanie chronione

W mieszkaniu chronionym seniorzy mają do dyspozycji przestronny pokój, łóżka przeciwko odleżynom czy całodobową opiekę. Seniorzy mogą tam przebywać przez miesiąc. W tym czasie opiekun czy najbliższa rodzina może zadbać o siebie – wyjechać na wakacje czy do sanatorium.

Dzienny dom opieki medycznej

Dzienny dom opieki medycznej to miejsce, gdzie codziennie przychodzą seniorzy. Dzień zaczyna się między 7 a 8 rano. Poranek to czas gimnastyki i ćwiczeń, by zaktywizować podopiecznych. Później seniorami zajmują się fizjoterapeuci. Przy użyciu nowoczesnego sprzętu dbają o układ mięśniowy i kostny, by wzmocnić pacjenta. Docelowo po pobycie w domu opieki osoby starsze mają przecież wrócić do normalnego funkcjonowania w domu. W południe podopieczni idą na tutejszą stołówkę, gdzie dostają dwudaniowy obiad dostosowany do ich potrzeb.

Po obiedzie czas na odpoczynek i to aktywny, bo popołudnie wypełniają spacery i terapie. Pracownicy LCUS w Lesznie podkreślają, że to najważniejsza część pobytu podopiecznych. Terapia ma różne oblicza – ma na celu przede wszystkim umilenie spędzanego czasu, ale również ćwiczenie pamięci. Dlatego są to często gry planszowe, zajęcia edukacyjne, śpiewanie czy przeglądanie starych albumów ze zdjęciami. Seniorzy mogą również liczyć na rozmowę i wsparcie – wszystko dzięki obecności na miejscu psychologa.

Z usług Leszczyńskiego Centrum Usług Senioralnych mogą korzystać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Wystarczy zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lesznie – opieka na czas działania projektu jest darmowa. Szczegóły na www.moprleszno.pl lub pod tel. 65 520 70 46.

Więcej na temat wsparcia dla seniorów w Lesznie w najnowszym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 54).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick