Nowy wóz trafił do OSP, czyli święto w Sobótce [ZDJĘCIA]

3
Fot. UG Ostrów Wlkp.
Kosztował 800 tys. zł i jest najnowocześniejszym pojazdem tego typu w regionie - nowy wóz strażacki Kamaz trafił właśnie do OSP KSRG w Sobótce. W weekend przyjechało do miejscowości, gdzie zostało hucznie powitane szpalerem z rach, petardami i wiwatami mieszkańców.

Flary dymne, sztuczne ognie, szampan i liczna grupa mieszkańców w tym oczywiście wszyscy strażacy z Sobótki. Tak witano przyjazd nowego wozu gaśniczego dla OSP KSRG Sobótka. Radości nie było końca, bo na nowy pojazd społeczność czekała kilka lat. Ich cierpliwość wreszcie została doceniona. – Jest to spełnienie naszych marzeń. Auto, które jest nam niezwykle potrzebne i przydatne szczególnie w trudnym terenie. Od jednostki PSP jesteśmy oddaleni o kilkanaście kilometrów, zatem czas dojazdu na miejsce zdarzenia się wydłuża, dodatkowo przejazdy kolejowe, które są po drodze także mają wpływ na dojazd. Jako jednostka OSP najczęściej na miejscu zdarzenia jesteśmy jako pierwsi. Wiele zatem zależy od sprzętu, jakim dysponujemy – mówi Arkadiusz Stasiak, prezes OSP Sobótka.

>> Chcesz kupić wóz strażacki? Teraz możesz! <<

Kupno nowego wozu to niemały wydatek rzędu 760 tys. zł. Pół miliona pochodziło z budżetu gminy Ostrów Wielkopolski, a pozostałe 260 tys. zł przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ostrowski samorząd gminny przeznaczył kolejne 20 tys. zł już nie za zakup, a na doposażenie wozu m.in. w teleskopowy maszt oświetleniowy typu LED sterowany automatycznie. – OSP Sobótka jest jedną z trzech jednostek w naszej gminie należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Samochód marki Star, który w tej chwili posiadają liczy już ponad 30 lat i wymaga gruntownych napraw, stąd decyzja, by kupić nowy samochód, który zabezpieczy tę część gminy. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że to właśnie strażacy z OSP są często pierwsi na miejscu wypadku, zatem ważne by zarówno wóz strażacki jak i sam sprzęt z którego korzystają, był jak najlepszy – wyjaśnia wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

>> Tetris Challenge w wykonaniu OSP Racendów. O co chodzi w tej akcji? <<

Nowy Kamaz, który trafił do jednostki to średni wóz ratowniczo-gaśniczy o napędzie 4×4 wyposażony w terenowe podwozie. Jego moc to 290 KM. Jest wyposażony m.in. w 6-osobową zespoloną kabinę brygadową, nowoczesne pompy, oświetlenie, a także zbiornik na wodę o pojemności 3,5 tysiąca litrów oraz zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 400 litrów. Do tego na wyposażeniu jest również dwuzakresowa autopompa odporna na działanie mrozu, działko wodno-pianowe, a także linia szybkiego natarcia. Dach pojazdu jest wyłożony antypoślizgowym wielofunkcyjnym podestem. – Nowy Kamaz zastąpi wysłużonego ponad 30-letniego Stara. Jednostka na swoim wyposażeniu ma także 4-letniego Forda, to lekki samochód ratowniczo- gaśniczy. Strażacy w ciągu roku, na różnego rodzaju zdarzenia wyjeżdżają około 100 razy, a zatem zakup tak nowoczesnego samochodu jest jak najbardziej uzasadniony – wyjaśnia Wiesław Janoś, Komendant Gminny OSP w Gminie Ostrów Wielkopolski.

To kolejna inwestycja w jednostki OSP na tym terenie. Dwa miesiące temu strażacy ochotnicy z Czekanowa otrzymali lekki samochód ratowniczo-gaśniczy warte niemal pół miliona złotych. Kupiono go dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, które przekazało 400 tys. zł, a resztę potrzebnej kwoty zainwestowała gmina.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. 1
    4

    Wpuszczając do kabiny dzieci lub inne osoby postronne, może należałoby wyciągnąć kluczyk ze stacyjki? Ot taka zaduma nad bezpieczeństwem.

    • Masz tyle pojęcia że nawet nie wiesz, że samochód ciężarowy nie ruszy z miejsca bo hamulce pneumatyczne muszą zostać odblokowane przez powietrze które auto nabija kilka minut na postoju

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick