DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Nowy przedmiot zamiast wychowania do życia w rodzinie. W szkołach ma pojawić się w 2025 roku

Edukacja prozdrowotna zamiast przystosowania do życia w rodzinie – to pomysł Ministerstwa Edukacji Narodowej na roku szkolny 2025/2026. Nowy przedmiot pojawi się w klasach 4-8 szkół podstawowych, a także w klasach pierwszych i drugich szkół średnich. Nad podstawą programową ma pracować międzyresortowy zespół ekspertów.

Nowy przedmiot według zapowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej ma pomóc uczniom wyrobić nawyki zdrowego stylu życia. Chodzi m.in. o właściwe odżywianie, znaczenie aktywności fizycznej, ale także o zdrowie psychiczne, profilaktykę uzależnień czy edukację seksualną. – Słuchając dzieci, słuchając rodziców, wiem, że tego nigdy nie jest za dużo. My obecnie w naszej placówce realizujemy wiele zadań z tego zakresu, szeroko pojętej profilaktyki zdrowia i fizycznego i psychicznego i licznych uzależnień. Ale myślę, że wprowadzenie takiego przedmiotu w pewien sposób da nową przestrzeń i usystematyzuje, może nawet rozszerzy dotychczasowe działania prozdrowotne – mówi dyrektorka ostrowskiej „piątki” Dorota Cieśla.

Wychowanie prozdrowotne, bo tak nazywać będzie się nowy przedmiot, ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie, który obecnie jest nieobowiązkowy i to rodzice decydują, czy ich pociechy uczęszczają na te lekcje. Na razie jednak nie ma informacji czy nowe zajęcia będą obowiązkowe czy też nie. – Każde zachowanie, jakkolwiek prozdrowotne, one są zawsze dobre. w odpowiedniej formie, z odpowiednim programem, myślę, że na pewno nie wpłynie źle. Będzie więcej pozytywów niż negatywów – wyjaśnia Łukasz Olejnik, nauczyciel wychowania  fizycznego w Szkole Podstawowej nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim.

W ostrowskiej Szkole Podstawowej nr 5 jest wiele klas o profilu sportowym, a uczęszczające do nich dzieci są świadome tego, jak powinien wyglądać zdrowy styl życia, choć jak każdemu, zdarza im się skorzystać z jedzeniowych pokus. Ważne jednak, by te niedociągnięcia stanowiły ułamek, a nie większość stylu życia. –

W edukacji prozdrowotnej duży nacisk ma być położny na profilaktykę. Chodzi o to, by zdrowe nawyki wyuczone na etapie szkolnym zaprocentowały w dorosłym życiu. To działanie, które ma na celu także zmniejszenie liczby chorób w społeczeństwie, a co za tym idzie mniejsze pieniądze Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie potencjalnych pacjentów. Dzieci będą uczyć się m.in. odczytywania wyników badań, a także tego, jak ważna w życiu człowieka jest profilaktyka zdrowotna, w tym badania kontrolne. – Nasz trener organizuje nam czasami, taką profilaktykę, i dla tego czego wiemy, co jest dobre a co złe – mówi Jsnudx Jaworowicz, uczeń ostrowskiej :piatki.

Edukacja prozdrowotna jako przedmiot ma wejść do klas 4-8 szkół podstawowych oraz klas pierwszych i drugich szkół średnich od 1 września 2025 roku. Trwają prace nad podstawą programową, a Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało już teraz kursy i studnia podyplomowe dla nauczycieli.

Napisz do autora

Noworodki