Niezwykły testament: Obrazy Brajera trafią do pałacu w Przybysławicach

7
Kolekcja obrazów artysty Stanisława Brajera trafiło w ręce Jacka Bartczaka, burmistrza Gminy i Miasta Raszkowa. Póki co tylko na papierze. Ich prawowita właścicielka w swoim testamencie przekazała obrazy, by te zawisły w wyremontowanym pałacu w Przybysławicach.

Stanisław Brajer urodził się w 1939 roku w Skrzebowej, w gminie Raszków. Stąd jego związek emocjonalny z tą miejscowością, co przejawia się niekiedy w jego twórczości – zarówno malarskiej jak i literackiej. Dorobek artysty to 6000 obrazów namalowanych przez 58 lat jego kariery. To także 56 zorganizowanych wystaw indywidualnych. Jego dzieła zyskują uznanie nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju, np. w Skandynawii.

Jego twórczość pokochała Maria Izabela Sienkiewicz-Osiecka pochodząca z Wilna. Od lat kupowała od Brajera jego obrazy i kolekcjonowała je w swoim domu. Zdecydowała już teraz spisać swój testament. W ostatniej woli, kolekcję obrazów Brajera przekazała ziemi raszkowskiej, na ręce burmistrza Jacka Bartczaka. Obrazy mają znaleźć swoje miejsce w stałej wystawie w pałacu w Przybysławicach, który przechodzi właśnie renowację.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

    • Ja też nie potrafię malować klasycznie i w życiu nie namaluję żadnego portretu kobiety, mężczyzny, konia w galopie i innych rzeczy. Dlatego mogę poprzez malowanie prostackich, wykrzywionych masek niepodobnych do niczego, jestem zmuszony ogłosić się wybitnym malarzem abstrakcjonistą.

    • Marszandzie, jesteś uosobieniem tytułowego bohatera znanej sztuki Fiodora Dostojewskiego na literę „i”. Zgaduj 😉

  1. Kto kupi obraz artysty, który namalował ich 6000 jak w jakiejś fabryce albo albo na drukarce. Wincenty Pstrowski przodownik pracy za komuny krzyczał „kto da więcej co ja” nie wytrzymałby konkurencji w ilości namalowanych prac. Poza tym wartościowe obrazy kupują anonimowi nabywcy za grube miliony. A te na których nie ma nabywców trzeba rozdać bo nie ma innego wyjścia.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick