„Nie chcemy narażać siebie, narażać swoich rodzin i dzieci”. Mieszkańcy sprzeciwiają się budowie spalarni

11
Proces budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych jest na etapie oczekiwania na decyzję środowiskową. Budowie spalarni odpadów, a konkretnie jej lokalizacji sprzeciwiają się mieszkańcy, którzy swoje domy mają blisko miejsca, w którym miałaby ona powstać. Szacowany koszt budowy elektrociepłowni to 130 mln zł, a koniec jej budowy planowany jest na 2025 rok.

Temat budowy spalarni odpadów w Ostrowie Wielkopolskim budzi kontrowersje niemal od momentu ogłoszenia przez władze miasta chęci zrealizowania takiej inwestycji. Było to w 2019 roku. Spalarnia ma powstać w sąsiedztwie strefy inwestycyjnej przy ulicy Wrocławskiej, a energię w niej pozyskiwałoby się z frakcji odpadów, z których nie da się już pozyskać żadnego surowca do przetworzenia.

Odbyły się konsultacje społeczne, była wizyta w spalarni w Koninie oraz dyskusje podczas niejednej sesji rady miejskiej. Mieszkańcy zbierali też podpisy pod petycją dotyczącą wstrzymania tej inwestycji. Zostaną one złożone do prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, do wiadomości rady miejskiej, starosty ostrowskiego, marszałka województwa wielkopolskiego, RDOŚ, WDOSiGW oraz WIOŚ.

WIĘCEJ W TEMACIE:

W sierpniu władze miasta wycofały wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, a jak przekazał Telewizji Proart prezes Centrum Rozwoju Komunalnego Marek Karolczak, wynikało to ze sporu pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a starostwem dotyczącym wydania opinii na temat budowy tej instalacji. Obecnie procedowany jest nowy wniosek.

W poniedziałek w Centrum Aktywności Lokalnej odbyła się konferencja zorganizowana na prośbę grupy mieszkańców-koordynatorów społecznego protestu przeciwko budowie spalarni odpadów przez radnego Jakuba Paducha z Platformy Obywatelskiej.

Jakie obawy mają mieszkańcy? Ile będzie kosztowała budowa spalarni odpadów i ile wynosiłaby przepustowość instalacji? O tym w materiale wideo.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

 1. SKANDAL…SPALARNIE SĄ BARDZO POTRZRBNE BO UTONIEMY W ŚMIECIACH NA KOMINACH SĄ FILTRY LUDZIE I JESZCZE MACIE Z TEGO DOMY OGRZANE..KTO WAM TAK W GŁOWACH MIESZA

  • Elektrownia w Fukushimie była nowoczesna z najlepszymi zabezpieczeniami i co?
   Przy naszym polskim budowlanym dziaderstwie, korupcji (przecież co najmniej 5% musi dostać ktoś w łapkę), niechlujstwie, lekceważeniu przepisów i procedur wszelkich to na pewno wyjdzie nam na „zdrowie”.
   Jolka lepiej weź się za selekcje śmieci a tak w ogóle to „produkuj” ich mniej.

 2. Budować jak najszybciej, bo inaczej utoniemy w śmieciach. A próbujących zbić kapitał polityczny na sprzeciwach wobec każdej inwestycji omijać z daleka.

  • Śmierdziel w Ostrowie już jest -czytaj śmierdziel-ostrowskie wysypisko przy Staroprzygodzkiej.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick