DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Spalarnia tak, ale nie w tej lokalizacji. Ostrowianie sprzeciwiają się planom miasta [WIDEO]

W 2019 roku temat budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych pojawił się w Ostrowie po raz pierwszy. W skrócie – spalarnia ma powstać w sąsiedztwie strefy inwestycyjnej przy ulicy Wrocławskiej, a energię w niej pozyskiwałoby się z frakcji odpadów, z których nie da się już pozyskać żadnego surowca do przetworzenia.

Elektrociepłownię w Ostrowie ma wybudować Centrum Rozwoju Komunalnego. Już blisko dwa lata temu odbywały się internetowe konsultacje społeczne, kilka tygodni temu na wizytę studyjną do spalarni w Koninie władze spółki zaprosiły m.in. radnych miejskich.

PRZECZYTAJ: „Nie zrobię nic wbrew mieszkańcom”. Ostrów podzieli los Ostrzeszowa w sprawie elektrociepłowni?

Budowa elektrociepłowni ma być odpowiedzią na problem narastającej liczby odpadów komunalnych. Wiele samorządów rozważa podobne inwestycje, jak choćby gmina Jarocin czy wcześniej gmina Ostrzeszów, choć ta druga z planów już się wycofała. Ostrowianie zaczynają zabierać głos. Grupa mieszkańców m.in. z okolicy ulicy Sadowej czy z bezpośredniego sąsiedztwa lokalizacji spalarni mówi: „nie”. Mieszkańcy tej części miasta sięgają po wiele publikacji i najczęściej w internecie czytają o skutkach funkcjonowania spalarni. Jak mówią – nikt nie informuje, jak naprawdę taka instalacja miałaby działać i jakie są jej ewentualne skutki dla mieszkańców osiedli praktycznie w centrum miasta. Z tego co wiedzą wynika, że złe.

Już na środowej sesji rady miasta na interpelację w sprawie spalarni radnego Jakuba Paducha odpowiedziała prezydent Beata Klimek deklarując, że otwarte spotkania z mieszkańcami będą się odbywać. Choć zarówno ona jak i radni z klubu Przyjazne Miasto w większości opowiadają się „za” powstaniem spalarni.

W materiale filmowym przedstawiamy część rozmowy, jaką odbyliśmy z kilkoma mieszkańcami Ostrowa w sprawie budowy spalarni. Materiały na ten temat będą pojawiać się w Telewizji Proart w serwisie informacyjnym „Wydarzenia” i na wlkp24.info na bieżąco.

Napisz do autora

Komentarze (23)
 • CPD
  ciekawy pa duch

  sobota, 25 czerwca, 2022

  W ostrowie mamy talenty B… G…. K… w przyjazni dla nagród ,premii i wynagrodzenia głównie dla przejezdnych i przyjezdnych

  Odpowiedz
 • MP
  Marlena Pinda

  sobota, 25 czerwca, 2022

  Wybudujcie sobie instalację pod swoimi domami włodarze…bo już Ostrów to śmierdzące miasto z super eco-wysypiskiem śmieci,gdzie smród od lat jest nie do opanowania a pobliski lasek to „sito”wyłapujące fruwające reklamówki i nie tylko, okolicznym mieszkańcom wysypiska już zafundowaliście wystarczająfc dużo smrodu i dodatkowo smrodu z fabryki asfaltu.kto wydaje te zgody na powsawanie tak uciążliwych zakładów w okolicy skupisk ludzi i ich domów. Szczycicie się „wielkimi” rewitalizacjami-nikomu niepotrzebnymi wydawanymi bez sensu pieniędzy-wymiana chodników,sadzenie drzewek w donicach itp… a tego co potrzebne brak.

  Odpowiedz
 • K
  Kingsajz

  sobota, 25 czerwca, 2022

  Jeżeli Klimkowa mówi, że zrobi tak jak Jędrowiak w Ostrzeszowie i wycofa się z tego pomysłu pod wpływem sprzeciwu mieszkańców, to nie ma żadnego tematu. Pitu pitu, byle tylko coś robić

  Odpowiedz
 • SH
  STOP hipokryzji

  sobota, 25 czerwca, 2022

  Haha, a facet widoczny na filmie, który pali ćmika już im nie przeszkadza i jego dym jest wolny od substancji rakotwórczych 😉

  Odpowiedz
 • M
  Mariusz

  sobota, 25 czerwca, 2022

  Przykre że facet, który prywatnie przyznaje że spalarnie są potrzebne i jego koledzy robią to w Warszawie, Poznaniu i Łodzi sam dla poklasku i spełnienia politycznych ambicji działa przeciwko swojemu miastu.

  Odpowiedz
 • M
  matematyczka

  sobota, 25 czerwca, 2022

  przyjezdny i przejezdny oraz kupiony łostrów wypad razem z pierwszym semestrem matematyki w LO.

  Odpowiedz
 • A
  Ale

  sobota, 25 czerwca, 2022

  Nich wybudujmy pod swoimi domami i trujom swoje dzieci i rodziny ciekawe czy by byli by tacy zgodnie

  Odpowiedz
 • K
  Kardynał

  sobota, 25 czerwca, 2022

  Spalarnia śmieci na terenie byłego zntk gdzie wokół powstały całe osiedla domów jednorodzinnych i bloków mieszkalnych takie rzeczy buduje się z dala od skupisk ludzkich ,jak jest takie proekologiczne to może włodarze pod własnym domem postawią sobie takie cudo, proponuje Torzyńskiemu pod domem zobaczymy czy jego banialuki które opowiada będą miały wtedy rację bytu

  Odpowiedz
 • C
  Czytelnik

  sobota, 25 czerwca, 2022

  Włodarze miasta i Spółka własnym mieszkańca funduje bomby chemiczne mają gdzieś ludzi wszystko będzie eko według zapewnień a w rzeczywistości będzie smród i w powietrzu tony chemii pyłów i innych związków chemicznych do wdychania

  Odpowiedz
 • G
  Grażka

  niedziela, 26 czerwca, 2022

  Radni PRZYJAZNY OSTRÓW to ma być przyjazne miasto !!! Czy nie można znaleźć lepszej lokalizacji dla spalarni jeśli już takowa miałaby powstać, mało jest nieużytków oddalonych od zamieszkałych terenów , co że będą wyższe koszty budowy ??? a zdrowie ludzi ile jest warte? Pewnie zafundujmy 1/4 miasta następnego wrzoda jeszcze gorszego od wysypiska bo trującego powoli ? Nasze dzieci i wnuki nam podziękują a już na pewno włodarzom miasta. Brońmy się póki jest czas.

  Odpowiedz
 • C
  Ciepłownik

  niedziela, 26 czerwca, 2022

  Zamiast stop spalarni powinni się nazwać stop Ostrowowi. Przez takich osłów niedoinformowanych i bez wiedzy, nasze miasto zwija się jak stary dywan. Tego nie, tamtego nie, ale jak zima przyjdzie, to wielu z tych protestujących bez skrupułów będzie robić spalarnie wszystkiego we własnych piecach. I wtedy będzie ok.

  Odpowiedz
 • O
  Onyx

  niedziela, 26 czerwca, 2022

  Pracowałem w spalarni śmieci w Niemczech. Była to spalarnia , ciepłownia i elektrownia zarazem. Nadmiar energii był przesyłamy na generatory na parę, mówiąc prosto. Nawet dymek z komina nie szedł. Kwestia technologi.

  Odpowiedz
 • OZ
  Ostry Zbigniew

  poniedziałek, 27 czerwca, 2022

  Protestujący Paduch gra na siebie i mieszkańców ma za niedorozwiniętych. Wybory się zbliżają, to zgrywa „bliskiego” ludziom, a sami chcą po prostu ten teren dla siebie. Pewnie jakiś deweloper chce kupić i już mają z nim układzik. A taka spalarnia to nowe miejsce pracy dla nas.

  Odpowiedz
 • M
  mieszkanka

  poniedziałek, 27 czerwca, 2022

  Uważam że spalarnia jest potrzebna! Tak jak, potrzebna jest akcja edukacyjna mieszkańców na ten temat

  Odpowiedz
 • Ł
  Łuki

  poniedziałek, 27 czerwca, 2022

  Zbudujcie tą spalarnie, chociaż raz nasze pieniądze pójdą na coś POŻYTECZNEGO i OPŁACALNEGO.

  Odpowiedz
 • P
  Psr

  wtorek, 28 czerwca, 2022

  Z deweloperami to raczej ktoś inny ma ukladziki. Zapytaj mieszkańców , którzy protestowali ws deweloperów, których bronił Paduch. Śmierdzisz z daleka ukladzikami. Może się spadochroniarz Kostka wypowie jak chce nam w Ostrowie smród zostawić w postaci spalarni

  Odpowiedz
 • SS
  Spawacz spalarni

  wtorek, 28 czerwca, 2022

  Amoniaki i inne zanieczyszczenia osadzają się na filtrach.. w piecu temperatura jest ok 400st celciusza także z komina wydobywa sie gorące powietrze lub para jestem za spalarnią..

  Odpowiedz
 • K
  Kamil

  środa, 29 czerwca, 2022

  Pani Klimek razem z panią Wodzinską na siłę chcą uszczęśliwić mieszkańców jak i Ostrowa tak i mieszkańców Psar czy Skalmierzyc, za wszelką cenę smród chcą wprowadzić w obszar zaludniony. Pani Klimek powinna podać się do dymisji a nie nadal jeździć za nasze pieniądze w podróże prywatne a Pani Wodzińskiej już dawno nie powinno być chyba że w AA bo tacy ludzie rządzą w naszym regionie i zrobią wszystko aby się na stanowisku utrzymać nawet kosztem mieszkańców bo przecież te Panie mają mieszkańców za „niedouczoną chołotę” a same sobą niczego nie reprezentują w szczególności Pani Wodzińska AA

  Odpowiedz
 • M
  Mądrala

  sobota, 30 lipca, 2022

  Drodzy państwo bardzo ubolewam że brak podstawowej wiedzy przesłania korzyści płynące z inwestycji.Nie będę się wymądrzał podam tylko przykład .Wiedeń centrum miasta ogromną spalarnia śmieci , wygląda jak….no właśnie proszę sprawdzić w necie . Dziś to dumna wizytówką miasta . Polecam

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz