Narodowe Czytanie w wielu odsłonach. Zobacz, jak zaprezentowano „Moralność pani Dulskiej”

1
Aktorka Małgorzata Lewińska w roli Juliasiewiczowej - Narodowe Czytanie 2021 w Ostrowie Wielkopolskim / fot. fanpage prezydent Beaty Klimek
Aktorzy, młodzież, lokalne władze. Jedni czytali, inni zaprezentowali sztuki teatralne, kolejni przygotowali wystawę. Narodowe Czytanie 2021 przejdzie do historii naszego regionu jako kreatywne przedstawienie jednego z najważniejszych utworów literackich Gabrieli Zapolskiej - "Moralność pani Dulskiej".

Za nami dziesiąta edycja Narodowego Czytania, a więc corocznego wydarzenia, w ramach którego możemy posłuchać najważniejszych dzieł polskiej literatury. W ramach jubileuszowej edycji czytano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To dramat, który miał premierę w 1907 roku. Uwypukla obłudę i zakłamanie. Te negatywne cechy zostały przedstawione w ironicznej formie. Literackie dzieło Zapolskiej, które stało się jednym z jej najsłynniejszych, przedstawia uniwersalne przesłanie i skłania czytelników do refleksji nad własnym zachowaniem.

Niepisaną tradycją stało się zapraszanie przez instytucje kultury aktorów i artystów, którzy odczytują fragmenty lektur wybranych w ramach Narodowego Czytania. Tym razem do Ostrowa Wielkopolskiego zawitała aktorka Małgorzata Lewińska, która wcieliła się w rolę Juliasiewiczowej – radczyni i krewnej pani Dulskiej. Przedstawienie z jej udziałem zorganizowano w Forum Synagoga – miejscu symbolicznym dla kultury, sztuki i historii nie tylko tej w stricte polskim wydaniu.

ZOBACZ ZDJĘCIA TUTAJ

W Jarocińskim Ośrodku Kultury wystawiono spektakl teatralny w wykonaniu młodzieży, który trwał 2,5 godziny. Wyreżyserowała go Emilia Pawlaczyk. Do Pleszewa natomiast przyjechała Barbara Bursztynowicz znana najbardziej z roli Elżbiety w serialu „Klan”.

ZOBACZ ZDJĘCIA TUTAJ

W Kaliszu natomiast Narodowe Czytanie rozpoczęło się od „Parady Dulskich” w epokowych strojach. Z Mostu Teatralnego osoby w barwnych kostiumach przedefilowały przez park pod Basztę, gdzie zorganizowano czytanie „Moralności pani Dulskiej”. Zorganizowano też warsztaty kapelusznicze dla dzieci i dorosłych oraz ściankę do zdjęć pozwalającą przenieść się w czasie do początków XX wieku. Odbyły się także zajęcia nauki tańca cake-walk, który ćwiczyły Hesia i Mela (córki pani Dulskiej). Na koniec można było zobaczyć wystawę plenerową zatytułowaną „Dulscy na scenie i ekranie”.

ZOBACZ ZDJĘCIA TUTAJ

Wybór „Moralności pani Dulskiej” na lekturę Narodowego Czytania właśnie w 2021 roku nie były przypadkowy. Właśnie w tym roku przypada 100. rocznica śmierci Gabrieli Zapolskiej, która zmarła 17 grudnia 1921 roku we Lwowie.

Lekturą Narodowego Czytania 2022 będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, a więc dzieło, od którego rozpoczęła się w Polsce epoka romantyzmu. W przyszłym roku minie 200 lat od pierwszego wydania tego dzieła.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick