Mikstat rozbłysnął LED-ami. Zużycie energii ma spaść o ponad 40 proc.

0
Fot. mikstat.pl
Będzie jaśniej i taniej - zapewniają władze Mikstatu, w którym zamontowano właśnie ledowe lampy drogowe. Mają one poprawić widoczność w nocy oraz zmniejszyć rachunki za prąd.

151 nowy opraw z energooszczędnym oświetleniem LED zostało zamontowanych na ulicach Mikstatu. Lampy działają od niedawna, a gmina już liczy oszczędności i ma pomysł na spożytkowanie pieniędzy. – Przyniesie to także korzyść dla mieszkańców wsi, bo zaoszczędzone złotówki będziemy mogli wykorzystać do rozbudowy i modernizacji oświetlenia w pozostałych miejscowościach naszej gminy – zapowiada burmistrz Zieliński.

Montaż nowego oświetlenia jest finansowany z budżetu Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a inwestorem jest spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe z Kalisza. – Kolejny istotny plus takiej inwestycji związany jest z poprawą estetyki ulic, bo nowe latarnie są ładniejsze a oświetlenie przyjemniejsze dla ludzkiego oka – mówi Henryk Zieliński, burmistrz Mikstatu. Nowe oświetlenie zamontowano na rynku oraz na kilkunastu ulicach w mieście. Jak wyliczyły władze gminy, zużycie energii elektrycznej spadnie dla zmodernizowanej sieci, sięgnie 42,95 proc. (25 693 kWh). Rocznie w budżecie zostanie ponad 9,5 tys. zł.

W przygotowanie projektu zaangażował się radny z Mikstatu Damian Strzelczyk. – Nowe latarnie zakładane są w dwóch etapach. Oświetlenie ledowe pojawiło się już na ulicach: Grabowskiej, Słowackiego, Kaliskiej, Brzozowej, Okrężnej, Sportowej, Estkowskiego, Cichej, Narutowicza i Korczaka. W czerwcu nowe latarnie pojawią się w centrum miasta: na Rynku i ulicach przyległych – wyjaśnia rajca.

Zdemontowane oprawy, które nadają się do dalszej eksploatacji zostaną wykorzystane na terenach wiejskich gminy Mikstat.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick