Mieszka w Londynie, ale jego ostrowskie korzenie sięgają XVIII wieku

1
Wykładowcy z największych polskich uniwersytetów, historycy i zagraniczni goście zjechali do Ostrowa Wielkopolskiego, aby wziąć udział w 6. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Relacje polsko-żydowsko-niemieckie w lokalnych społecznościach". Wśród nich znalazł się m.in. David Grant, brytyjski historyk, który wygłosił wykład o tym, jak poszukiwał swoich żydowskich przodków mieszkających od XVIII wieku w Ostrowie Wielkopolskim.

Od sześciu lat ośrodek badań nad historią i kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski organizuje ogólnopolskie konferencje właśnie w Forum Synagoga. Tegoroczna edycja rozszerza zainteresowania o kolejną grupę narodowościową i religijną, a mianowicie o Niemców w Południowej Wielkopolsce. Część konferencji była poświęcona także pisarzowi Edzardowi Szaperowi. 30 września minęła 110. rocznica jego urodzin. Ten zapomniany dzisiaj twórca napisał wiele książek i opowiadań, a w części z nich zamieścił wątki związane z Ostrowem Wielkopolskim, o czym nie zapomnieli wspomnieć podczas konferencji polscy uczeni.

W konferencji wzięli udział m.in. przedstawicielka Uniwersytetu Szczecińskiego, która poświęciła wiele lat na badanie twórczości Edzarda Szapera oraz David Grant, brytyjski historyk. Jego przodkowie mieszkali w Ostrowie już w XVIII wieku, a on badał ich przeszłość, by stworzyć drzewo genealogiczne. – Jestem zaszczycony, że zaproszono mnie na tę konferencję i mogę być jednym z prelegentów. Opowiem o mojej rodzinie, która nosiła nazwisko Tisch i żyła w Ostrowie w XVIII, XIX, a także na początku XX wieku. Podzielę się wynikami moich badań, opowiem o tym, jak docierałem do kolejnych informacji o przodkach i podzielę się swoimi przemyśleniami – powiedział przed kamerą Telewizji Proart i portalu wlkp24.info.

Forum Synagoga nie przez przypadek zostało wybrane na miejsce organizacji tej konferencji. Ostrów ma ku temu odpowiednie warunki, ponieważ tutejsza synagoga nie tylko zachowała się do dzisiaj, ale także została wyremontowana.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Po I wojnie światowej Gdańsk miał być w granicach Polski. Sprzeciwili się temu Niemcy i Anglicy. Na szczęście Wilson prezydent USA dzięki zabiegom Paderewskiego zapewnił Polsce dostęp do morza poprzez Gdynię. Co nowo rodząca się Polska zawdzięczała Żydom tego nie wiem, ale wiem jakiej narodowości prawnicy po II wojnie światowej skazywali polskich Żołnierzy Wyklętych i nie tylko na kary śmierci i długoletnich więzień. Swoją drogą ciekawa konferencja na 100 lecie odrodzenia Polski.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick