DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Krotoszyn: nastolatkowie robili dopalacze. Ich koledzy w szpitalu

’- Na początku czerwca br. kilka młodych osób trafiło do szpitala z podejrzeniem zażycia substancji psychoaktywnej. Dwóch pierwszych z objawami drgawek i wymiotów, nieprzytomnych trafiło do szpitala w Krotoszynie 6 czerwca br. Kolejne osoby z podobnymi objawami zostały zabrane do szpitala w następnych dniach. Łącznie zatruło się 9 młodych ludzi – relacjonuje Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.

Funkcjonariusze przesłuchali osoby, które zażyły nieznaną substancję.

Ustalenia operacyjne i przesłuchania przyczyniły się do ustalenia wstępnie źródła substancji, która spowodowała żniwo zatruć młodych ludzi – mówi Piotr Szczepaniak.

W ten sposób policjanci dotarli do 16-latka i 19-latka z Krotoszyna, którzy na własną rękę mieli zajmować się produkowaniem i rozprowadzaniem dopalaczy.

Z ustaleń policjantów wynika, że młodzi mężczyźni zamawiali przez Internet substancje – odczynniki chemiczne i mieszali to z tytoniem, a następnie udzielali i sprzedawali znajomym oraz sami eksperymentowali. W trakcie przeszukań zabezpieczono substancje – wskazuje rzecznik krotoszyńskiej policji.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego 16-latek i jego 3 lata starszy kolega mogą usłyszeć zarzut narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Za przestępstwo to grozi kara do 3 lat więzienia.

Czym są dopalacze?

To środki chemiczne , których działanie nie jest dobrze znane. Zawierają:

  • syntetyczne kannaboidy – pochodne THC, które występują w marihuanie, ale o silniejszym działaniu,
  • pestycydy (środki stosowane w rolnictwie do zwalczania szkodników) – trucizna, która może powodować zapalenie skóry, wątroby, osłabia organizm, zaburza pracę serca,
  • syntetyczne katynony – podnoszą ciśnienie krwi, powodują zawroty głowy, krwawienie z nosa , halucynacje, kłopoty z krążeniem krwi,
  • ołów – jego duża ilość może spowodować choroby umysłowe, jest przyczyną bezsenności,  utraty apetytu, zawrotów i bólu głowy, drżenia i skurczy mięśni,
  • rtęć –jego małe dawki wywołują osłabienie i bóle głowy, zaburzają sen, koncentrację uwagi, pamięć. Większe dawki są przyczyną niewydolności krążenia, uszkodzenia nerek, uszkodzenia układu nerwowego.

W dopalaczach stwierdzano także obecność: kwasu solnego, benzyny, acetonu, fosforu i innych szkodliwych substancji.

Substancje zawarte w dopalaczach nie są  jeszcze dokładnie zbadane. Większość  dopalaczy składa się z kilku lub kilkunastu substancji. Nikt nie wie, jakie konsekwencje ich używania  pojawią się za parę lat. Pewne jest, że w wyniku ich używania rozwija się uzależnienie fizyczne i psychiczne.

Mogą wywoływać zarówno apatię czy depresję, jak i  stan pobudzenia, nerwowość ,euforię, halucynację, bezsenność, wahania nastroju. Mogą też powodować agresję wobec innych lub siebie ( próby samobójcze, samobójstwa).

Po zażyciu dopalacza zawsze występują konsekwencje zdrowotne – mogą powodować czasowe zaburzenie funkcjonowania organizmu , zatrucia, trwałe uszkodzenia narządów wewnętrznych, mogą też  spowodować śmierć.

Najczęściej występujące objawy :

  • zawał serca
  • zaburzenie pracy serca
  • udar mózgu
  • przyśpieszony puls, trudności w oddychaniu, sztywność mięśni
  • podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi
  • zaburzenia psychotyczne, którym towarzysza halucynacje i pobudzenie
  • uszkodzenie nerek

Wpływ dopalaczy na organizm człowieka związany jest z jego stanem zdrowia, wiekiem, płcią, sposobem przyjęcia danej substancji, jej ilością , a także jej składem.

Efekt przyjęcia tej samej substancji u różnych osób może być inny. Młodzi ludzie często  oczekują, że będzie on taki, jak ktoś  go opisał. Nie biorą pod uwagę, że w w pogoni za nieznanymi doznaniami mogą przegrać swoje zdrowie, a nawet  życie.

Źródło i fot.: Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz