DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Jest pozwolenie na budowę obwodnicy Koźmina

O budowie obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego (pow. krotoszyński) mówi się od lat. W końcu procedura wkroczyła na zaawansowany etap.

Przejście dla pieszych w okolicach Rynku w Koźminie Wielkopolskim / screen z Google Street View

Władze Koźmina Wielkopolskiego od lat mówią o potrzebie budowy obwodnicy dla tego niewielkiego miasta, a mieszkańcami co rusz otrzymują informację, jakoby inwestycja była coraz bliżej. W przeszłości wielokrotnie już procedowano budowę na tak zaawansowanym etapie, że wszystko wskazywało na to, iż lada moment wbita zostanie łopata w ziemię. O koźmińskiej obwodnicy informowaliśmy też na naszym portalu.

Do startu budowy brakowało tylko pozwolenia, które wydaje wojewoda. Wcześniej wiadomo było, że finansowanie zapewni Rządowy Program Budowy 100 obwodnicy na lata 2020-2030, który zrealizować ma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Właśnie dowiedzieliśmy się, że w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu dokonało się wyczekiwane podpisanie przez wojewodę Agatę Sobczyk pozwolenia na budowę. – Obwodnica Koźmina to kolejna inwestycja w bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców Wielkopolski na drogach. To także podniesienie komfortu życia poprzez wyprowadzenie z obszarów miejskich ruchu tranzytowego, który jest uciążliwy, powodując wiele hałasu i spalin. Obwodnica pozwoli na uspokojenie ruchu drogowego – informuje wojewoda Agata Sobczyk w komunikacie prasowym.

Obwodnica Koźmina Wielkopolskiego będzie inwestycją jednojezdniową w drodze krajowej nr 15 na odcinku blisko 6 km. Planowana jest też budowa dodatkowy jezdni, obiektów inżynierskich, rowów drogowych, kanału technologicznego oraz budowa lub przebudowa innych dróg publicznych, zjazdów, ścieżek pieszo-rowerowych, chodników, zatoki autobusowej, sieci uzbrojenia terenu, a także wycinka oraz wykonanie nasadzeń drzew i krzewów. Umowa na realizację inwestycji opiewa na wotę ponad 76,2 mln zł, a wykonawcą ma być konsorcjum firm Polimex Infrastruktura Sp. z o.o. i Polimex Mostostal S.A.

Napisz do autora

Noworodki