Kiedy ruszą żłobki i przedszkola? Każdy samorząd podaje inną datę

0
Fot. BBC Creative / Unsplash
Choć przedstawiciele rządu zdecydowali, że przedszkola i żłobki będą mogły wznowić działalność 6 maja, wiele samorządów zdecydowało się nie skorzystać z tego "odmrożenia" i przesunąć otwarcie w czasie. Ma to związek z czasem niezbędnym do przygotowania placówek, bo zajęcia będą mogły się w nich odbywać w ściśle określonym reżimie sanitarnym. Na wlkp24.info sprawdziliśmy, jak to wygląda w wybranych samorządach naszego regionu.

Ostateczna decyzja dotycząca uruchomienia żłobków i przedszkoli spadła na samorządy i organy prowadzące niepubliczne placówki tego typu, jako jednostki organizacyjne odpowiedzialne za ich funkcjonowanie. Jeśli chodzi o samorządy jednak, jedne ogłosiły termin wznowienia zajęć, inne ciągle się wahają.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Kolejne odmrożenia zaraz po majówce! Rząd ogłosił nowe decyzje

W Ostrowie Wielkopolskim rodzice nadal nie wiedzą, kiedy będą mogli posłać maluchy do tych placówek. Kilka dni temu prezydent Beata Klimek wydała skierowany do nich komunikat w tej sprawie, w którym czytamy: Do otwarcia żłobka i przedszkoli dla najmłodszych ostrowian chcemy się jak najlepiej przygotować – mądrze i profesjonalnie. Zapewnić możliwie najwyższe standardy bezpieczeństwa. Chcemy wypracować rozwiązania służące nie tylko zapewnieniu opieki dzieciom, ale także ochronie zdrowia ich rodziców oraz personelu. Wszystkie planowane rozwiązania i procedury będą konsultowane z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym”.

Rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na ogłoszenie terminu otwarcia żłobka i przedszkoli. Jak zapewnia prezydent Klimek, data zostanie ogłoszona “z odpowiednim wyprzedzeniem”.

CZYTAJ: Wstrzymują koszenie trawników, zakładają łąki kwietne [ZDJĘCIA]

Co się kryje pod tymi słowami? Nie wiadomo, ale być może odpowiedzi można szukać w sąsiednich samorządach. Część z nich już podała datę rozpoczęcia zajęć w tych placówkach. W Kaliszu otwarcie miejskich przedszkoli zaplanowano na 18 maja, ale urząd zapowiada, że data może ulec zmianie “w zależności od rozwoju epidemii koronawirusa”. “Wolę skorzystania z uruchomienia placówek w połowie maja wyrazili rodzice 280 dzieci uczęszczających do przedszkoli i 25 dzieci korzystających z opieki w oddziałach przedszkolnych” – informują urzędnicy na stronie internetowej miasta. Rodzice blisko 21 proc. przedszkolaków – jak zapewnia magistrat – zadeklarowali, że poślą pociechy do żłobka lub przedszkola jeśli te ruszą właśnie 18 maja.

Sytuacja w Ostrzeszowie wygląda podobnie. Przynajmniej jeśli chodzi o decyzję urzędników. Ci zapowiedzieli, że placówki oświatowe będą gotowe do otwarcia 18 maja, ale nie oznacza to, że na pewno tego dnia wznowią funkcjonowanie. “Sytuacja związana ze zwalczaniem COVID-19 jest dynamiczna i może być ona inna w naszej gminie w najbliższych dniach lub tygodniach. Dążymy do ograniczonego otwarcia placówek przedszkolnych w ilości maksymalnie 12 dzieci w grupie. Początkowa ilość dzieci i grup będzie ograniczona tak, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom sprawującym opiekę” – informuje Małgorzata Raszewska z Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta i Gminy Ostrzeszów.

CZYTAJ: Wojtek spod Kępna liczy na naszą pomoc! Trwa zbiórka 10 milionów

W Jarocinie wybrano jeszcze późniejszą datę – 25 maja. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanych samorządów, także w tej gminie konsultowano decyzję z dyrektorami oraz służbami sanitarnymi. “Decyzja gminy o zawieszeniu zajęć w przedszkolach publicznych od 6 do 24 maja 2020 r. podjęta została na podstawie opinii dyrektorów w związku z trwającą pandemią koronawirusa, która może zagrozić zdrowiu wychowanków i pracowników przedszkoli” – czytamy na stronie gminy Jarocin. – Przedszkola zostaną otwarte po uzyskaniu zgody Inspektora Sanitarnego, ponieważ bezpieczeństwo dzieci i kadry sprawującej nad nimi opiekę jest dla nas najważniejsze – podkreśla Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Urząd wyjaśnia, że decyzję dotyczącą otwarcia poszczególnych placówek niepublicznych, podejmują indywidualnie organy, które je prowadzą.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick