DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kaucja w umowie najmu - ile wynosi?

Uiszczanie kaucji

Maksymalną wysokość kaucji reguluje Ustawa o ochronie praw lokatorów. Dla umowy najmu kaucja nie może przekroczyć dwunastokrotności czynszu obowiązującego w dniu podpisania umowy. Dla najmu instytucjonalnego i okazjonalnego wysokość ta jest niższa – w tym przypadku nie może ona przekroczyć sześciokrotności czynszu.

W praktyce jednak rzadko stosuje się maksymalną kaucję – konieczność uiszczenia równowartości rocznego czynszu z pewnością mogłaby odstraszyć znaczną część potencjalnych najemców. Zazwyczaj właściciele mieszkania do wynajęcia Poznań żąda kwoty stanowiącej miesięczną wysokość czynszu, zdarzają się też oferty, w których kaucja ma wysokość trzykrotności czynszu – taka sytuacja będzie dotyczyła zwłaszcza mieszkań o wysokim standardzie, gdzie najemca ma do dyspozycji kosztowny sprzęt RTV lub AGD.

Przed wpłaceniem kaucji warto jest spisać dokładny protokół zdawczo-odbiorczy. Będzie on pomocny przy późniejszym rozliczeniu. W protokole powinny znaleźć się wszystkie sprzęty, jakie właściciel umieścił w mieszkaniu wraz z opisem ich stanu. Dobrze jest do takiego protokołu załączyć dokumentację fotograficzną, zwłaszcza jeśli wyposażenie ma widoczne zniszczenia. W ten sposób najemca może zabezpieczyć się przed ponoszeniem kosztów uszkodzeń spowodowanych przez poprzednich lokatorów.

Informacja o kwocie zapłaconej kaucji powinna znaleźć się w umowie najmu. Jeśli jest ona opłacana przelewem, należy zadbać o jego odpowiedni tytuł.

Kaucja po rozwiązaniu umowy

Zwrot kaucji musi nastąpić maksymalnie miesiąc po zakończeniu umowy najmu. Ustawa o ochronie praw lokatorów precyzuje, że kaucja podlega waloryzacji. Oznacza to, że jeśli w trakcie trwania umowy właściciel podniósł czynsz, automatycznie zwracana kaucja będzie odpowiednio wyższa. Przy podniesieniu czynszu właściciel nie może się jednak domagać uzupełnienia kaucji – wyjątkiem jest sytuacja, w której umowa została przedłużona i podpisany został nowy dokument – kaucję wylicza się w takiej sytuacji na nowo.

Zwrot kaucji może zostać pomniejszony, jeśli w mieszkaniu widoczne są szkody powstałe z winy lokatora lub też jeśli nie zostaną opłacone wszystkie rachunki. Normalne zużycie mieszkania nie jest powodem do potrącenia kaucji – właściciel nie może argumentować jej pomniejszenia koniecznością odświeżenia mieszkania przez np. malowanie. Przy rozliczaniu kaucji bardzo pomocny może okazać się protokół zdawczo-odbiorczy podpisywany przy sporządzaniu umowy najmu. Zdarza się, że kaucja zostaje rozliczona na poczet ostatniego czynszu, ale uwaga – jest to możliwe tylko po wcześniejszym ustaleniu z właścicielem mieszkania. W przeciwnym razie takie rozliczenie może zostać potraktowane jako brak opłaty, od którego należy zapłacić odsetki.

W dzisiejszych czasach uiszczanie kaucji jest standardem na rynku wynajmowanych mieszkań. Niewielu właścicieli zgodzi się na jej brak, co wydaje się w pełni zrozumiałe. Warto jednak zabezpieczyć także interes najemcy i dokładnie udokumentować stan mieszkania, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień przy rozwiązywaniu umowy.

Napisz do autora

Komentarze (5)
 • MPS
  Mądry przed szkodą.

  sobota, 25 marca, 2023

  Mieszkanie warte 300 000. Kaucja 1 miesięczna co zabezpieczy jeśli umowę można wypowiedzieć dopiero gdy lokator nie zapłaci za 3 miesiące i jeszcze dodatkowo 1 miesiąc na wezwanie do zapłaty ? A gdzie zniszczenia lokalu i wyposażenia ? Taka niska kaucja to strzał w kolano.

  Odpowiedz
 • M
  Mario

  sobota, 25 marca, 2023

  Ups

  Odpowiedz
 • GZ
  Gość Zagloba6

  sobota, 25 marca, 2023

  Tylko odświeżeniei mieszkania 40m kosztuje obecnie 4 tys zł. Artykuł wprowadza w błąd. Mieszkanie powinno być zwrócone w stanie niepogorszonym. W Polsce wynajem jest wyjątkowo tani.

  Odpowiedz
 • M
  Marianna

  niedziela, 26 marca, 2023

  HMMM… dlatego tak trudno zdecydowac sie na wynajecie mieszkania, w ktore wlozylo sie wiele kasy, pracy i czasu!
  Te przepisy sa dalej chore!

  Odpowiedz
 • B
  Bubel

  niedziela, 26 marca, 2023

  Muszą być nowe ustawy.Wladza Prezydeta Polski i będą powołane Trybunały itd nie złodziejstwo pisiorowe tuskowe
  EMERYTURA PANSTWOWA
  RENTA PANSTWOWA
  RENTA DZIECIĘCA
  I
  USTAWA O LOKATORACH DZIKICH

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz