Jarocin wystąpił ze stowarzyszenia „Droga S11”. Pawlicki: „Ich metody odbiegają od naszych standardów”

0
To koniec współpracy. Radni z Jarocina jednogłośnie poparli pomysł burmistrza miasta Adama Pawlickiego o wystąpienia ze Stowarzyszenia Gmin, Powiatów i Województw "Droga S11". - Metody i przedsięwzięcia stosowane przez stowarzyszenie „Droga S11” w ostatnim czasie znacznie odbiegają od naszych standardów. Są to działania o podłożu politycznym i nie chcemy, żeby Gmina Jarocin brała w nich udział – tłumaczy Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Jak zaznacza włodarz, powodem takiej decyzji są działania inicjowane przez prezesa tego stowarzyszenia Wojciecha Jankowiaka. W ocenie burmistrza Jarocina rozpoczęła się walka polityczna. Prezes stowarzyszenia w ciągu ostatnich miesięcy kilkukrotnie prowadził pikiety i blokady dróg w Pile i Warszawie. Władze stowarzyszenia tłumaczą, że to element lobbingu na rzecz budowy drogi S11. Inne wytłumaczenie ma burmistrz Pawlicki: – Dla mnie to ewidentne wykorzystywanie stowarzyszenia do doraźnej polityki, co nie powinno mieć miejsca, ponieważ nie taki był cel stworzenia stowarzyszenia – zaznacza.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Władze Jarocina nie chcą wziąć udziału w zapowiedzianym na wrzesień proteście w Warszawie, do którego zostali zaproszeni wszyscy członkowie stowarzyszenia. Teraz gmina z Południowej Wielkopolskie nie może tego uczynić, ponieważ wystąpiła ze struktur, ale – jak zaznaczają jej przedstawiciele – miała ku temu realny powód. – Uważam, że termin ten nie jest przypadkowy i potwierdza polityczny charakter działań pana Jankowiaka, członka PSL, któremu nie jest po drodze z obecnym rządem. Jestem pewien, że są podyktowane zbliżającymi się wyborami samorządowymi – podkreśla Adam Pawlicki.

Skąd taka rozbieżność zdań? Wiele wskazuje na to, że władze Jarocina wolą toczyć rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która rozpoczęła konsultacje dotyczące dalszego przebiegu „ekspresówki” przez Wielkopolskę, niż brać udział w wiecach protestacyjnych. – Jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji projektowej, wyznaczania studium korytarzowego, czyli korytarzy, w których planowana droga S11 będzie przebiegała – informuje Alina Cieślak, rzecznik prasowy GDDKiA w Poznaniu. –  Jako samorząd nadal będziemy podejmowali działania, popierające budowę drogi ekspresowej S11, jednak już poza stowarzyszeniem – zaznacza Adam Pawlicki.

ZOBACZ TEŻ: S11 z Ostrowa do Kępna. Burmistrz Ostrzeszowa przeciwko jednemu z wariantów

Kiedy wiadomość o wystąpieniu ze stowarzyszenia dotarła do przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Jarocinie, głos w sprawie zabrał starosta Teodor Grobelny. – Dlaczego burmistrz podjął taką decyzję? Naprawdę ciężko wytłumaczyć… Powiat Jarociński i Gmina Jarocin od samego początku bardzo aktywnie działały w ramach tego Stowarzyszenia Droga S11. A teraz kiedy Jarocin ma już obwodnicę, Burmistrz Pawlicki nagle wycofuje Gminę Jarocin z tego stowarzyszenia. Czyżby zapomniał, że Jarocin od lat czeka na przebudowę drogi nr 11 i szybkie połączenie drogowe z Poznaniem? My, jako władze powiatu, nadal podtrzymujemy współdziałanie w ramach stowarzyszenia Drogi S11, by ta nowoczesna, czteropasmowa droga wreszcie powstała – zapowiedział starosta jarociński.

Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa, a zarazem prezes stowarzyszenia (związany z PSL-em, podobnie, jak m.in. starosta jarociński Teodor Grobelny) także skomentował decyzję władz Jarocina. – Odbieram to tak: „Mamy obwodnicę, to przestaliśmy być już bezpośrednio tym zainteresowani, tym co się dzieje na drodze S11 i dlatego występujemy”. Te argumenty odpiera burmistrz Pawlicki. –  Na dostosowaniu drogi S11 do parametrów drogi ekspresowej zależy nam tak samo mocno, jak przed powstaniem obwodnicy Jarocina, szczególnie na wybudowaniu odcinka od Jarocina do A2 i Poznania – zapewnia.

ZOBACZ TEŻ: GDDKiA: „Droga S11 nie zaburzy nabożeństw w kaplicy”

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick