Jak segregować śmieci? Z pomocą przychodzi miejska aplikacja

9
Ostrowska Aplikacja Miejska na urządzenia mobilne została zaktualizowana o nowe funkcje. Od teraz można znaleźć w niej informację, do którego pojemnika należy wrzucić konkretne odpady np. ręcznik papierowy, baloniki, bandaże itd. Ma to być ułatwienie dla mieszkańców, bowiem od 1 lipca przy ich domach pojawi się nowy, brązowy pojemnik na bioodpady, a więc przybędzie kolejne miejsce do segregacji odpadów.

Nauczyliśmy się już, że plastikowe butelki wrzucamy do żółtego pojemnika bądź worka, papier do pojemnika niebieskiego, a szkło do zielonego bądź białego (często w zależności od gminy). Jest jednak sporo odpadów, co do których zastanawiamy się, gdzie powinny trafić. Władze Ostrowa Wielkopolskiego stworzyły słowniczek jako część istniejącej od dwóch lat aplikacji na urządzenia mobilne.

Teraz korzystając z wyszukiwarki dostępnej w odpowiedniej zakładce, można wpisać rodzaj odpadu, a na rozwijanej liście pojawi się opis wskazujący, do którego pojemnika należy go wrzucić. – Rusza kolejna rewolucja śmieciowa. Od 1 lipca tworzymy system, w którym będziemy odbierać bioodpady. Mieszkaniec będzie mógł się z niej dowiedzieć także, jaki jest harmonogram wywozu odpadów komunalnych – wyjaśnia Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ: Bociany z Przygodzic zaobrączkowane [ZDJĘCIA]

Za przykład podaje zużyty ręcznik papierowy i dylemat, czy można go wrzucić do odpadów komunalnych zmieszanych (pojemnika czarnego), czy do bioodpadów (pojemnik brązowy). – Wpisując w wyszukiwarkę “ręcznik kuchenny” aplikacja pokieruje go, że właściwy sposób segregacji to wrzucenie go do pojemnika czarnego, a więc do odpadów zmieszanych – dodaje.

Choć w aplikacji zawartych jest wiele rodzajów odpadów od wspomnianych ręczników przez słoiki, agrafki, bandaże, bilety, dezodoranty, baterie bądź leki, a na dmuchanych balonach kończąc, to może się zdarzyć, że poszukiwany przez nas przedmiot nie znajduje się na liście stworzonej przez twórców programu. Co wtedy? – Będziemy hasłowo wyszukiwać pozycje, które zostały wpisane w aplikacji i na które nie ma odpowiedzi. Wtedy w pierwszej kolejności pozostaje tradycyjna forma, a więc telefon do urzędu, gdzie wyjaśnimy, do którego pojemnika wyrzucić odpad. Co bardzo ważne, po takiej informacji od mieszkańca aplikacja zostanie niezwłocznie uzupełniona – mówi wiceprezydent.

Ostrowską Aplikację Miejską można pobrać za darmo ze sklepów App Store (urządzenia z systemem iOS) oraz Google Play (urządzenia z systemem Android).

CZYTAJ: Ania Klah wygrała World Vision 2020

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

 1. 13
  3

  Dlaczego na zielone kubły nie można dać brązowych nalepek tylko trzeba kupić nowe brązowe kubły. Dotychczasowe kubły są zielone to jeśli ktoś tak przestrzega kolorów to trzeba w nie ładować szkło A kupić kolejne czarne na zmieszane.
  Przyroda nie wygra z biurokracją

 2. 3
  2

  Większej żenady nie ma i długo nie będzie. Na pewnym ostrowskim osiedlu, które i tak cierpi z powodu smrodu z wysypiska) są miejsca, gdzie projektant przewidział dla każdego MIESZKANIA miejsce na JEDEN(SIC!) pojemnik na śmieci. Teraz mimo braku miejsca każde mieszkanie musi dostawić kolejny. Do tej pory śmieci każdego z mieszkania ze spokojem mieściły się w dotychczasowym pojemniku ZE SPORYM ZAPASEM. Teraz każdy dostawi kolejny kontener i zapełni z 40-60% jednego i 10% drugiego, bo odpady bio to trochę obierków ziemniaków, kwiatów (jeśli mąż szarmancki) i fusów. Nie wiem jak będzie ze smrodem ze stojącego pod oknem kontenera, gdzie śmieci będą gromadzone BEZ WORKÓW (które jakby nie było smród powstrzymują).

 3. 8
  2

  kupiłem ten brązowy kubeł który niby miał mieć jakieś otwory czy coś tam żeby te bioodpady miały przewiew czy jakoś tak. Ten kubeł niczym się nie różni od zielonego poza kolorem. to są używane kubły przywiezione z Niemiec ( pisze na nich po niemiecku ). ktoś na tych kubłach po prostu interes robi

 4. 6
  2

  Z zalegającymi przy śmietnikach i w pojemnikach papierami nie idzie sobie poradzić a tu kolejne pojemniki.
  Wszystkie zasieki na osiedlach toną w papierach.

 5. 12
  2

  Poziom obecnej segregacji śmieci niczym nie ustępuje najlepszym skeczom Monty Phyton`a a i Bareja by się nie powstydził. Strach się bać co będzie za kilka lat. Dokąd my zmierzamy….

 6. Ten nowy pojemnik na bio odpady to brązowy? jak odcień ???? jasny ? ciemny? bo skoro to takie ważne czy brązowy czy zielony to odcień tez

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick