DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dwugłos w aglomeracji. Kinastowski popiera przystanek kolei dużych prędkości w Kaliszu

Wtorkowa konferencja prasowa władz Ostrowa Wielkopolskiego, powiatu, a także senator Ewy Mateckiej wywołała lawinę komentarzy dotyczącą przebiegu tzw. szprychy nr 9, która ma połączyć koleją Wielkopolskę z Centralnym Portem Komunikacyjnym,. Ten ma powstać między Łodzią a Warszawą.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Nie dla rozbioru ostrowskiego węzła kolejowego. Samorządowcy zapowiadają walkę. Mieszkańcy też mogą pomóc

Ostrowscy samorządowcy nie zgadzają się na zmarginalizowanie Ostrowa Wielkopolskiego w projekcie przebiegu trasy m.in. przez wzgląd na niemal 200-letnią tradycję kolejnictwa w tym mieście i węzeł kolejowy obsługujący rocznie około miliona pasażerów. Ręce zaciera natomiast Kalisz. „W Kaliszu, największym ośrodku Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, ma zostać zlokalizowany przystanek szybkiej kolei. Tzw. szprycha nr 9, łącząca Poznań z Warszawą ma przebiegać przez nasze miasto. Uważam takie rozwiązanie za bardzo korzystne dla całej Wielkopolski południowej. Usprawni ono komunikację w całym kraju, łącząc ważne ośrodki – Wrocław, Poznań, Łódź i AKO – ze stolicą oraz planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym. W założeniach podróż z Kalisza do Łodzi będzie trwała 35 minut” – napisał na swoim fanpage’u prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Szerzej o projekcie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego przedstawiciele magistratu piszą na stronie internetowej miasta. Można tam znaleźć także informacje dotyczące konsultacji społecznych, które ruszyły 10 stycznia. Jak można się domyślać, skoro władze Kalisza mówią o przystanku szybkiej kolei, który miałby się znajdować w tym mieście, teoretycznie mieszkańcy nie powinni mieć sprzeciwów. Wszak nowoczesna kolej miałaby poprawić komunikację z innymi regionami Polski.

Zupełnie inaczej podchodzą do projektu przebiegu szprychy nr 9 mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego oraz władze miasta i powiatu, które namawiają do zgłaszania uwag i sprzeciwów właśnie w ramach trwających konsultacji społecznych. Samorządowcy sami także planują zintensyfikować aktywność w tej sprawie i zabiegać o zmianę trasy oraz budowę przystanku w Ostrowie.

CZYTAJ: Poseł Szczepański o szybkiej kolei: „Rodzi się pytanie, ile by trzeba było wyburzyć w Ostrowie, żeby ta kolej wjechała”

Czy to zapowiedź rozłamu w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej? Piszcie w komentarzach, co sądzicie o tej sprawie.

Napisz do autora

Komentarze (34)
 • O
  ostrowianin

  środa, 12 lutego, 2020

  Początek końca aglomeracji? Polityka kochajmy się na ukończeniu? Biznes is biznes, pani prezydent.

  Odpowiedz
 • M
  Mm

  środa, 12 lutego, 2020

  A może gdzieś w rejonie nowych skalmierzyc ulokować przystanek pamiętam kiedyś takie plany były plus duży parking obsłuży dwa miasta

  Odpowiedz
 • C
  Ciekawski

  środa, 12 lutego, 2020

  Teraz to trzeba zabiegać, żeby były łącznice z KDP i zjazdy na linię Poznań – Kluczbork w okolicach Kępna i Pleszewa. Do tego modernizacja prostego odcinka z Pleszewa do Ostrowa na 160km/h. Przedstawione studium korytarzowe tego niestety nie uwzględnia.

  Odpowiedz
 • A
  Anonim

  środa, 12 lutego, 2020

  Jeśli dwa tygodnie temu Kalisz prosił Ostrów o wsparcie ws. obwodnicy Kalisza, bo Skalmierzyce zaczęły ten projekt blokować i odsuwać w czasie, bo chłopi spod Skalmierzyc nie chcą się zgodzić na przejście obwodnicy przez puste pola, tylko chcą przenieść jej przebieg, tak, aby leciała ona przez zabudowę zachodniej części Kalisza, a Ostrów i powiat ostrowski się na Kalisz wtedy wypieli (radni powiatu przyjęli nawet uchwałę ws. obrony pól), to teraz niech Ostrów się nie dziwi, że Kalisz wypiął się na sprawę lokalizacji Y-ka. Zobaczymy kto jak długo wytrzymie.

  Odpowiedz
 • A
  Alicja

  środa, 12 lutego, 2020

  Caryca dziwisz, że miasto, którym przez przypadek zarządzasz jest traktowany jak ubogi krewny Kalisza? A gdzie słynna Aglomeracja Kalisko-Ostrowska? Jej hasło przewodnie to nie czasem ,,Wszystko dla Kalisza, g… dla Ostrowa…”? A nasz kaliski ,,brat” w aglomeracji nie ma nic przeciwko ograniu Ostrowa? Po co nam ta niby aglomeracja gdzie ,,współpraca” z Kaliszem polega na tym, że wszystko idzie do Kalisza, a nic do Ostrowa? Szkolnictwo wyższe, kasa z budżetu państwa i urzędu marszałkowskiego (100 milionów w tym roku zgarnie Kalisz, a Ostrów 0 (słownie: zero złotych!). Po co w Ostrowie szkoły wyższe skoro są w Kaliszu? Po co w Ostrowie kolej dużych prędkości skoro będzie w Kaliszu? Ostrów wszystko robi za swoje i pożyczone pieniądze (obligacje, kredyty), a Kalisz za środki zewnętrzne. Więc nie dziw się ,,charyzmatyczna”, że nasz kaliski ,,brat” ma Ostrów w głębokim poważaniu!

  Odpowiedz
 • X
  Xx

  środa, 12 lutego, 2020

  Kalisz zgarnął już dosyć jak był miastem wojewódzkim jaki oni węzeł kolejowy mają te dwa tory?

  Odpowiedz
 • W
  Wojciech

  środa, 12 lutego, 2020

  Proponuję wystąpienie z tej śmiesznej aglomeracji! Facet nie kuma, że aglomeracja i południowa Wielkopolska to nie tylko Kalisz. Żenada! Jak caryca ma ,,jaja” (w co raczej wątpię) to powinna wystąpić z aglomeracji!

  Odpowiedz
 • KZK
  Kolejarz z Kalisza

  środa, 12 lutego, 2020

  Patrząc na mapkę tych wszystkich „szprych” prowadzących do CPK, to odcinek między Poznaniem, a Kaliszem jest całkowicie zbędny w tym wszystkim. Nie wiem kto to wymyślał???

  Odpowiedz
 • C
  Cpk

  środa, 12 lutego, 2020

  Cwane liski w tym Kaliszu tak ogrywać partnera

  Odpowiedz
 • 1
  1

  środa, 12 lutego, 2020

  Najlepiej w Nowych Skalmierzycach.

  Odpowiedz
 • E
  Edek

  środa, 12 lutego, 2020

  Gostość zaludnienia. http://www.miesiecznik.znak.com.pl/kartografia-ekstremalna-widac-zabory/gestosc-zaludnienia/
  Gdyby Ostrów powciągał tak wsie dookoła jak Kalisz i miał by tą samą powierzchnie, to by miał więcej ludności niż Kalisz.

  Odpowiedz
 • K
  Kaliszanin

  czwartek, 13 lutego, 2020

  Głupoty piszecie, że głowa boli. Przecież nikt nie likwiduje węzła kolejowego w Ostrowie. Kalisz nie zyska żadnego nowego połączenia, tylko zamiast przez Ostrów pojedzie od razu pociąg do Poznania. Na dodatek to mało kto tym będzie jeździł bo bilety będą drogie. A wy macie taką nienawiść w sobie do Kalisza, że wam myślenie wysiada.
  Jak budowa S11 nie słyszałem głosów z Ostrowa, aby puścić tę drogą po środku między Kaliszem, a Ostrowem. Tak przez byłoby najlepiej dla aglomeracji.
  Znów piszecie bzdury o województwie kaliskim, którego nie ma od ponad 20 lat. Jakoś za tego województw Ostrów się rozwijał. Dostał kilka urzędów wojewódzkich. Tu chyba był jedyny przypadek w Polsce, poza województwem katowickim, gdzie miasto nie wojewódzkie miało takie urzędy.
  I jeszcze jedno głupota powtarzana u Was od dziesiątek lat. To o tym jak Kalisz został stolicą województwa, a nie Ostrów. A niby w czym wtedy Ostrów przewyższał Kalisz? w Niczym. Ani w liczebności mieszkańców, a ni w przemyślę, a ni w kulturze. Waszym odwiecznym i dość śmiesznym argumentem jest ten „węzeł kolejowy” to i Nic więcej. Trochę to za mało na stolicę województwa.

  Odpowiedz
 • G
  G.

  czwartek, 13 lutego, 2020

  Panie Kinastowski. Wkłada pan nogę w szprychy. Niech pan tak nie robi bo nogę urwie. A tak naprawdę to zanim pan się wypowiada na ten temat to proszę dokładnie się z nim zapoznać.

  Odpowiedz
 • P
  Pamiętamy

  czwartek, 13 lutego, 2020

  Kto zlikwidował w Ostrowie Wielkopolskim kilkanaście miejsc pracy wprowadzając Nowe Prawo Wodne w 2018.
  A teraz likwidują dalej ..,

  Odpowiedz
 • P
  Paweł

  czwartek, 13 lutego, 2020

  Aktualnie władze Kalisza upierają się przy przystanku w Kaliszu, a nie w Nowych Skalmierzycach przez co nie będą mieli szybkiej kolei do Wrocławia. To irracjonalne, zaściankowe myślenie aktualnie rządzących Kaliszem – na złość Ostrowowi nie będą mieli szybkiej kolei do Wrocławia! A ta cała aglomeracja jest bez sensu. Kalisz nigdy nie potrafił i nie chce grać drużynowo. To samolubny solista!

  Odpowiedz
 • K
  kaliszanin

  czwartek, 13 lutego, 2020

  Pawel klamiesz. Władze Kalisza jedynie popieraja obecny przebieg bo nie maja wyjscia. Pierwszy projekt tez byl lepszy dla Kalisza i calej aglomeracji. Tu decyduje Warszawa i Kalisz nie ma za wiele do gadania.

  Odpowiedz
 • O
  Ola

  czwartek, 13 lutego, 2020

  Jestem z Ostrowa, ale to jasne, że Kalisz jest większy i ważniejszy i to tam powinien być przystanek żeby w linii prostej dojechać do Poznania.

  Odpowiedz
 • B
  becks'a

  czwartek, 13 lutego, 2020

  Czy mi się wydaje czy PiS osiąga a nawet przebija w obiecywaniu własny sufit. Umówmy się że te miernoty wysilają się przechodząc przez ulice nie zabijając się więc… Zresztą popatrzyłem na ten projekt i wygląda jak narysowany przez autystyczne dziecko lub właśnie pisowca. Wszystkie drogi tam prowadzą do Warszawy bez zbędnych obwodnic. Dajmy se spokój ale że prezydent się na to łapie i pokazuje co myśli o aglomeracji Wstyd

  Odpowiedz
 • O
  obywatel

  sobota, 15 lutego, 2020

  O jaką szprychę oraz linie kolejowe chodzi ? Chcę napisać wniosek do tych dziadów a ale nie wiem jakie opcje wybrać .

  Odpowiedz
 • R
  R123

  sobota, 9 kwietnia, 2022

  Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby pociągi z Ostrowa do Poznania jechały LK14 przez Nowe Skalmierzyce i Kalisz. A w Kaliszu wjeżdżały na LK85 (KDP) i szybko do Poznania.
  Dzięki temu AKO miałoby szybkie połączenie z Poznaniem. Dwie największe aglomeracje wielkopolskiego byłyby dobrze skomunikowane.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz