DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dopiero kilkanaście miesięcy po uprawomocnieniu się wyroku wójt stracił stanowisko. Dlaczego tyle czekano?

Poznaliśmy stanowisko Sądu Rejonowego w Kaliszu w sprawie wyroku, który zapadł pod koniec 2020 roku, a który dotyczył dotychczasowego wójta gminy Żelazków. Sprawa ponownie jest opisywana przez media, ponieważ w następstwie uprawomocnionego orzeczenia włodarz stracił możliwość dalszego pełnienia tej funkcji.

CZYTAJ TEŻ: Wójt Żelazkowa odwołany! Będą przedterminowe wybory?

O sprawie informowaliśmy we wtorek, kiedy to komisarz wyborczy w Kaliszu poinformował o wygaszeniu mandatu wójta gminy Żelazków. Sądowa sprawa dotyczyła naruszenia nietykalności cielesnej policjanta (art. 222 § 1 kk) w związku z „występkiem chuligańskim” (art. 57a kk).

Włodarz został skazany na karę grzywny w wysokości 5 000 zł, a ponadto „orzeczono wobec niego nawiązkę i rozstrzygnięto o kosztach postępowania”. Wyrok uprawomocnił się 24 grudnia 2020 roku. „Przywołany wyrok spowodował wygaśnięcie mandatu wójta z mocy prawa” – informuje sąd.

Mimo tego pismo z sądu wpłynęło do komisarz wyborczej w Kaliszu dopiero w kwietniu 2022 roku, a więc kilkanaście miesięcy później. Zapytaliśmy o to prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu Annę Krysicką, która pełni jednocześnie funkcję komisarz wyborczej. W pisemnej odpowiedzi czytamy: „Okoliczności odnoszące się do procedury przekazania przez Sąd Rejonowy w Kaliszu informacji o skazaniu wójta gminy Żelazków są obecnie przedmiotem odrębnego sprawdzenia”.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy mając prawomocny wyrok, można kandydować na urząd wójta, burmistrza bądź prezydenta. Zapytaliśmy o to Agnieszkę Jakubowską, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kaliszu: „Gminna komisja wyborcza, w przypadku wątpliwości w zakresie prawa wybieralności zgłoszonego kandydata na wójta, kieruje zapytanie w sprawie karalności tego kandydata do Krajowego Rejestru Karnego. W przypadku otrzymania informacji, że ten kandydat był skazany za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, komisja w takim przypadku odmawia rejestracji takiego zgłoszenia tej kandydatury”.

Jak podkreśla, prawomocny wyrok musi być wydany i nie może ulec zatarciu na dzień przeprowadzenia wyborów.

Teraz wojewoda wielkopolski Michał Zieliński może wystąpić do Prezesa Rady Ministrów o wyznaczenie osoby pełniącej funkcję wójta do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybraną osobę na to stanowisko na przykład w przedterminowych wyborach.

Napisz do autora

Komentarze (4)
  • M
    Mieszkaniec

    środa, 13 kwietnia, 2022

    No co z wszystkimi o decyzjami, podpisami, dokumentami podpisanymi przez wójta od 24 grudnia 2020. Z mocy prawa są nieważne. Chyba że nie chodził do pracy, ale i tak z jego upoważnienia musiał podpisywać je ktoś inny. Gdyby wójt był z PO mandat by komisarz wygasił w miesiąc. I ktoś za to odpowie?

    Odpowiedz
  • Z
    Zbycho

    czwartek, 14 kwietnia, 2022

    A gdzie była Rada Gminy-jak mówi p.przewodniczący ;wszyscy znali i wiedzieli co się dzieje a kancelaria prawna za grube setki tysięcy złotych opłacanej przez Gminę twierdziła(na jednej z sesji),ze nic takiego się nie dzieje i,że wójt nie ma prawomocnego wyroku skazującego.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz