DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Takiej sytuacji jeszcze nie było. Kobiety rządzą w gminie Jarocin i powiecie

Już oficjalnie pierwszą kobietą burmistrz w Jarocinie została kobieta. Przewodniczącą Rady Miejskiej została również kobieta – Anna Iwicka.

Zaprzysiężenie Urszuli Wyremblewskiej-Korzyniewskiej na burmistrza Jarocina / stopklatka jarocin.esesja.pl

Coraz więcej kobiet w jarocińskich samorządach. Do niespotykanej dotąd na taką skalę zmiany doszło we władzach gminy Jarocin, ale kobiety utrzymały też władzę w powiecie.

Kobiety rządzą w gminie Jarocin

Urszula Wyremblewska-Korzyniewska została oficjalnie burmistrzem Jarocina. We wtorek, 7 maja złożyła ślubowanie i formalnie przejęła stery w gminie. To historyczny moment dla tego samorządu, bo po raz pierwszy za sterami Jarocina stanęła kobieta. – Bardzo państwu dziękuję za to, że przybyliście tutaj tak licznie. Osobom, które zakończyły swoją kadencję i działały intensywnie dla rozwoju naszego miasta bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję również mojej rodzinie i wszystkim najbliższym, dzięki którym mogłam dzisiaj tutaj stanąć – zaznaczyła z mównicy nowo wybrana burmistrz Jarocina Urszula Wyremblewska-Korzyniewska.

Radni przystąpili też do wyboru przewodniczącego Rady Miejskiej. Spośród rajców IX kadencji samorządu (2024-2029) zgłoszono kandydaturę Anny Iwickiej. Nie miała kontrkandydatów i została wybrana jednogłośnie na to stanowisko.

Pierwszym zastępcą przewodniczącej został Tomasz Klauza. Na drugiego zgłoszono dwie kandydatury: Martę Zielińską-Zaworską, a także Karolinę Wielińską-Kuś (przewodniczącą rady przez część minionej kadencji).

Wyniki głosowania:

  • Marta Zielińska-Zaworska – 12 głosów,
  • Karolina Wielińska-Kuś – 8 głosów

Tym samym drugą przewodniczącą Rady Miejskiej w Jarocinie została wybrana Marta Zielińska-Zaworska (KWW Razem Kochamy Jarocin).

ZOBACZ LISTĘ RADNYCH RADY MIEJSKIEJ W JAROCINIE (2024-2029)

Kobiety rządzą w powiecie jarocińskim

W poniedziałek odbyła się sesja inauguracyjna nową kadencję Rady Powiatu Jarocińskiego. Tutaj niespodzianek nie ma, ale należy podkreślić, że ponownie rządzić będzie koalicja, na czele której stoją kobiety. Starostą na drugą kadencję została Lidia Czechak z Prawa i Sprawiedliwości, a jej zastępczynią – Katarzyna Szymkowiak (KWW Katarzyny Szymkowiak).

Członkiem zarządu pozostał natomiast Mariusz Stolecki. Uzyskał najwyższy wynik spośród wszystkich radnych w kwietniowych wyborach samorządowych.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz