DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Wójt Żelazkowa odwołany! Będą przedterminowe wybory?

Komisarz wyborczy w Kaliszu poinformował o wygaśnięciu mandatu wójta gminy Żelazków. Prawomocny wyrok wydany przez Sąd Rejonowego w Kaliszu został przekazany do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. – Stanowi on podstawę do wygaśnięcia mandatu wójta z przyczyny, o której mowa w artykule 492 Kodeksu wyborczego, a więc z powodu utraty prawa wybieralności – wyjaśnia Mateusz Daszkiewicz, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego. Osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu nie może pełnić funkcji publicznej.

Obwieszczenie komisarza wyborczego zostało wydane we wtorek, 12 kwietnia. Na podstawie tego dokumentu wojewoda Michał Zieliński może wystąpić do premiera Mateusza Morawieckiego o zarządzenie przedterminowych wyborów wójta gminy Żelazków.

W świetle przepisów ustawy o samorządzie gminnym wygaśnięcie mandatu wójta przed upływem kadencji oznacza również odwołanie ze stanowiska jego zastępcy. – Stanowi to podstawę do wystąpienia przez wojewodę wielkopolskiego do Prezesa Rady Ministrów o wyznaczenie osoby pełniącej funkcję wójta do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta – dodaje w rozmowie z portalem wlkp24.info Mateusz Daszkiewicz.

Terminowe wybory mają się odbyć na końcu trwającej pięcioletniej kadencji samorządowców, która mija w 2023 roku.

W ostatnich miesiącach coraz częściej w mediach można było znaleźć informacje na temat zachowań dotychczasowego włodarza. Tylko w ciągu ostatnich kilkudziesięciu dni policja co najmniej dwa razy interweniowała w urzędzie gminy, skąd zabierała wójta na komendę.

Napisz do autora

Komentarze (10)
 • E
  ewa

  wtorek, 12 kwietnia, 2022

  Nareszcie

  Odpowiedz
 • W
  WYBORCA

  wtorek, 12 kwietnia, 2022

  KTO JES ZA ? OCZYWISCIE KAŻDY ZNA JEGO WYSTEPY

  Odpowiedz
 • G
  G.

  wtorek, 12 kwietnia, 2022

  Teraz potrzebna jest kompleksowa kontrola w UG.

  Odpowiedz
 • M
  myślący

  wtorek, 12 kwietnia, 2022

  Poprosimy artykuł o lansie naszej władczyni z 300 Euro dla uchodźców. To jest hit tutaj przemilczany!!! Bądźcie obiektywni i to napiszcie. 🙂

  Odpowiedz
 • O
  Ostrowianka

  środa, 13 kwietnia, 2022

  Zgubiły nałogi chłopa na stanowisku

  Odpowiedz
 • A
  A

  środa, 13 kwietnia, 2022

  Każdy zna również jego dokonania gmina za kadencji wojta pięknieje, mnóstwo dróg ,nowych inwestycji, cudowne otoczenie przydworskiego parku przy urzędzie, obraz włodarza dokarmiajacego ptaki w parku, jego serdeczne pozdrowienia i życzliwy usmiech ,szkoda…

  Odpowiedz
 • G
  Gosc

  środa, 20 kwietnia, 2022

  Jeszcze może być tak,że będzie startował w tych przedterminowych wyborach ale chyba nie jak karany i …..wygrywa, I co wtedy ?

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz