Wójt Żelazkowa odwołany! Będą przedterminowe wybory?

10
zdjęcie uniwersalne
Wójt Żelazkowa został odwołany. Komisarz wyborczy w Kaliszu wydał obwieszczenie w tej sprawie na podstawie prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w Kaliszu. Obowiązki włodarza przejmie osoba wyznaczona przez premiera. Mieszkańców podkaliskiej gminy Żelazków czekają przedterminowe wybory.

Komisarz wyborczy w Kaliszu poinformował o wygaśnięciu mandatu wójta gminy Żelazków. Prawomocny wyrok wydany przez Sąd Rejonowego w Kaliszu został przekazany do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. – Stanowi on podstawę do wygaśnięcia mandatu wójta z przyczyny, o której mowa w artykule 492 Kodeksu wyborczego, a więc z powodu utraty prawa wybieralności – wyjaśnia Mateusz Daszkiewicz, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego. Osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu nie może pełnić funkcji publicznej.

Obwieszczenie komisarza wyborczego zostało wydane we wtorek, 12 kwietnia. Na podstawie tego dokumentu wojewoda Michał Zieliński może wystąpić do premiera Mateusza Morawieckiego o zarządzenie przedterminowych wyborów wójta gminy Żelazków.

W świetle przepisów ustawy o samorządzie gminnym wygaśnięcie mandatu wójta przed upływem kadencji oznacza również odwołanie ze stanowiska jego zastępcy. – Stanowi to podstawę do wystąpienia przez wojewodę wielkopolskiego do Prezesa Rady Ministrów o wyznaczenie osoby pełniącej funkcję wójta do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta – dodaje w rozmowie z portalem wlkp24.info Mateusz Daszkiewicz.

Terminowe wybory mają się odbyć na końcu trwającej pięcioletniej kadencji samorządowców, która mija w 2023 roku.

W ostatnich miesiącach coraz częściej w mediach można było znaleźć informacje na temat zachowań dotychczasowego włodarza. Tylko w ciągu ostatnich kilkudziesięciu dni policja co najmniej dwa razy interweniowała w urzędzie gminy, skąd zabierała wójta na komendę.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

  1. Poprosimy artykuł o lansie naszej władczyni z 300 Euro dla uchodźców. To jest hit tutaj przemilczany!!! Bądźcie obiektywni i to napiszcie. 🙂

    • Gubią wszystkich nałogowców, nie tylko tych na stanowiskach. Teraz Murowaniec i chłop będzie jak nowy. Jeśli zechce, oczywiście…

  2. Każdy zna również jego dokonania gmina za kadencji wojta pięknieje, mnóstwo dróg ,nowych inwestycji, cudowne otoczenie przydworskiego parku przy urzędzie, obraz włodarza dokarmiajacego ptaki w parku, jego serdeczne pozdrowienia i życzliwy usmiech ,szkoda…

    • Jak w temacie zwierząt to też pamiętamy o chwilowym lansie przez adopcje szczeniaka że schroniska którego pozbył się od razu bo to był potrzebny lans jak w Ostrowie wzięli psa to on też .zwierzak to nie worek ziemniaków swoje uczucia ma przeciwnie do innych,a pamięć pozostaje.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick