Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Wracamy do tematu wstrzymanych wypłat wynagrodzeń dla niemal 500 pracowników spółki EKK Wagon w Ostrowie Wielkopolskim. W środę dwukrotnie poruszaliśmy ten temat na wlkp24.info. Najpierw pisaliśmy o pomocy, jaką zaoferowała zatrudnionym w tej firmie prezydent Ostrowa Beata Klimek, a kilak godzin później otrzymaliśmy oświadczenie przedstawicieli EKK Wagon, które także opublikowaliśmy (można je przeczytać pod tym linkiem).
>> Czytaj nas też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<
Na nasze pytania odpowiedziała również Agencja Rozwoju Przemysłu należąca do Skarbu Państwa, która zablokowała konta ostrowskiej firmy, przez co pracownicy nie mogli otrzymać wynagrodzenia. Dlaczego państwowa spółka zdecydowała się na taki krok? „Europejskie Konsorcjum Kolejowe Wagon posiada nieuregulowane zobowiązania względem ARP S.A. – termin spłaty pożyczki udzielonej w 2013 roku upłynął z końcem 2015 roku, obecnie wraz z odsetkami kwota należności ARP sięga 2,4 mln zł” – czytamy w przysłanej do nas odpowiedzi.
Państwowa agencja tłumaczy również, że „Jako wierzyciel nie posiadamy informacji czy i które rachunki bankowe EKK Wagon są przeznaczone dla wypłat wynagrodzeń pracowników. Jednak zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego (…) zajęcie rachunków bankowych spółki nie ma wpływu na możliwości regulowania należności pracowniczych. Co więcej, kwoty wyegzekwowane przez komornika pochodziły z rachunków bankowych jednego z wierzycieli EKK Wagon, a nie rachunków bankowych samej Spółki” – dowiadujemy się z pisma.
ZOBACZ TEŻ: Prokuratura bada sprawę EKK „Wagon”. Zarząd odpowiada oświadczeniem
Jak zaznacza Ilona Kachniarz, rzecznik prasowy Agencji Rozwoju Przemysłu, sytuacja ostrowskiej firmy wynika z faktu, że zarząd nie wywiązał się z ugody zawartej z ARP w lutym 2018 roku i to mimo wielu ustępstw na rzecz spółki. – Dotyczyły one m.in. terminu spłaty należności. Po wielomiesięcznych rozmowach oraz wbrew składanym przez spółkę zapewnieniom, należności nie zostały spłacone w najmniejszej części. Spółka nie wywiązała się także z niefinansowych zobowiązań wynikających z ugody i przez wiele miesięcy unikała kontaktu – wyjaśnia.
Skierowanie do komornika wniosku o wszczęcie egzekucji było – zdaniem rzeczniczki ARP – „poprzedzone licznymi kompromisami ze strony ARP i umożliwieniem spółce spłacenia należności na dogodnych warunkach”. – Zadaniem Agencji Rozwoju Przemysłu, jako spółki Skarbu Państwa, jest dołożenie wszelkich starań, by zabezpieczyć interesy państwa. Dlatego w obecnej sytuacji nie możemy zrezygnować z działań zmierzających do odzyskania wierzytelności. Jednocześnie jesteśmy cały czas w stałym kontakcie z zarządem EKK Wagon i związkami zawodowymi spółki – zaznacza Ilona Kachniarz.
czwartek, 19 lipca, 2018
Propaganda SPŁACILI około 95 procent. PiS poprostu nie lubi wlasciciela taka prawda ☹️
czwartek, 19 lipca, 2018
Ale to jest spolka panstwowa.
czwartek, 19 lipca, 2018
Prawda jest taka że jest to firma kuriozum Jest niby inwestor ale nie widać jego działania Firma wygląda tak jak wyglądała Polska za rządów PO Wiemy jaka opcja rządzi w ekk więc wszystko jasne
czwartek, 19 lipca, 2018
Kwoty pochodziły z rachunków bankowych jednego z wierzycieli EKK.
O rany jaka bzdura. Wierzycielem jest Agencja to czemu nie wzięła tych kwot że swojego rachunku? Jeżeli już to z rachunków dłużników EKk. Ale nie można prowadzić egzekucji z rachunków innych podmiotów niż dłużnik.
Jeżeli tak napisała Agencja w swoim piśmie to pożal się Boże kto tam pracuje??
czwartek, 19 lipca, 2018
A ile milionów EKK zalega naszemu miastu tytułem nie zapłaconych podatków?
środa, 25 lipca, 2018
wyplcono czesc wyplaty zaledwie 10 procent i co dalej ?masakra
środa, 25 lipca, 2018
pisza ze wyplacono czesc wyplaty zaledwie 10 procent i co dalej masakra
środa, 25 lipca, 2018
pisza ze wyplacono czesc wyplaty zaledwie 10 procent i co dalej masakra
wtorek, 31 lipca, 2018
masakra