Jurorzy docenili fakt, że elektryczne autobusy wożące pasażerów po Ostrowie Wielkopolskim są – jako pierwsze w Polsce – ładowane energią produkowaną z biomasy drzewnej. System działa od 2018 roku. – Przedsięwzięcie było możliwe dzięki spójności działań dwóch spółek komunalnych – ciepłowniczej i transportowej – w ramach Grupy Kapitałowej CRK. To element strategicznego założenia, że miasto jest całością, a spółki nie funkcjonują jako oddzielne byty same dla siebie, ale tworzą wspólny sektor komunalny w formie holdingu. Dzięki temu osiągnęliśmy konkretne korzyści dla miasta, zarówno ekologiczne jak i ekonomiczne – mówi Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.
Przedstawiciele spółki i miasta podkreślają, że wdrożony w ubiegłym roku system przynosi wiele korzyści w tym również finansowe. „W roku 2018 wyniosła ponad 500 tys. zł, a suma oszczędności będzie rosła wraz z zakupem kolejnych autobusów elektrycznych i dalszym rozwojem elektromobilności. W roku 2019 przy 10 autobusach elektrycznych ma sięgać nawet ponad 1 mln zł rocznie” – czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Ostrowie WIelkopolskim.
Oszczędności 500.000, a prezes ile nasz kosztuje rocznie? 400.000?
Należy jeszcze dodać, czy tak jak poprzednio zastrzegł sobie pensję rok po ustaniu zatrudnienia?
Zaczął produkować OZC, mógł ten prąd sprzedawać bezpośrednio odbiorcom. Teraz pomiędzy nimi stoi CRK i CRK Energia, czyli koszt kilku milionów dla miasta. Rachunek prosty- oszczędzamy 500 tys. a wydajemy na dwa zarządy, dwie rady nadzorcze i urzędników w 2 spółkach? 2 miliony nie wystarczą. Nic tylko się radować. I jeszcze ten kit, te nagrody, dyplomy.
C y R K FOREVER $$$
Nikodem Dyzma