Co łączy Ostrów i Kalisz? Brak absolutorium dla prezydenta

2
Fot. kalisz.pl
Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński - podobnie jak Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego - nie otrzymał absolutorium na ostatniej sesji Rady Miasta Kalisza. Z przychylnością rajców spotkali się natomiast burmistrzowie z Południowej Wielkopolski m.in. w Pleszewie, Jarocinie i Nowych Skalmierzycach.

Nie tylko Beata Klimek nie otrzymała absolutorium od radnych podczas czerwcowej sesji. Podobny scenariusz miał miejsce w Kaliszu, gdzie prezydent Grzegorz Sapiński także nie mógł liczyć na poparcie ze strony większości radnych.

Mimo wydania pozytywnej opinii przez Komisję Rewizyjną Rady Miasta Kalisza, która nie wniosła zastrzeżeń do wykonania budżetu za 2017 rok. Podobnie ustosunkowała się do informacji o stanie mienia komunalnego. Tym samym przedstawiła radzie wniosek o udzielenie prezydentowi absolutorium. Regionalna Izba Obrachunkowa także wydała pozytywną opinię na temat budżetu nie dopatrując się żadnych nieprawidłowości.

Większość radnych podczas czerwcowej sesji zdecydowało jednak, że nie przyzna Grzegorzowi Sapińskiemu absolutorium za wykonanie budżetu. Dziewięciu rajców z Platformy Obywatelskiej oraz ugrupowania „Wszystko dla Kalisza” było przeciw. Kolejnych dziewięciu z Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej wstrzymało się od głosu. Za udzieleniem absolutorium prezydentowi zagłosowało pięcioro radnych (troje z „Tak dla Kalisza” oraz radny niezrzeszony Edward Prus i radny niezależny Krzysztof Ścisły).

Zdecydowanie bardziej spokojnie przebiegły sesje absolutoryjne w największych gminach naszego regionu, którymi rządzą burmistrzowie i wójtowie. W Gminie Ostrów Wielkopolski wójtowi Piotrowi Kuroszczykowi radni jednogłośnie udzielili absolutorium. Większością głosów otrzymali absolutorium burmistrzowie Nowych Skalmierzyc, Raszkowa, Ostrzeszowa, Pleszewa i Jarocina.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick