Cała Wielkopolska głosuje na Bartka

0
Fot. drzeworoku.pl
Dąb Bartek znany chyba każdemu mieszkańcowi Wielkopolski, ma szansę zostać Europejskim Drzewem Roku. Zanim jednak do tego dojdzie, musi najpierw wygrać krajowy etap i zostać Drzewem Roku w naszym kraju. Właśnie trwa głosowanie. Każdy może pomóc rozsławić rosnący od kilkuset lat dąb na cały kraj.

Rosnący w Kotwasicach (gmina Malanów) Dąb Bartek jest symbolem Wielkopolski, z którym wiąże się sporo legend. Jedna mówi o tym, że posadził go Mieszko I, inna, że wypoczywał pod nim Napoleon Bonaparte. Niezależnie od tego, czy któreś z tych zdarzeń miało miejsce, prawdą jest, że to jeden z najważniejszych pomników przyrody w Polsce. Nic więc dziwnego, że został zgłoszony do konkursu Drzewo Roku 2018 organizowanego przez Klub Gaja. Postarali się o to przedstawiciele Urzędu Gminy w Malanowie, ale w promocję akcji oddawania głosów na Dąb Bartek włączyło się także kilka samorządów z Południowej Wielkopolski.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

W rywalizacji bierze udział 16 drzew, a wśród nich jedno z Wielkopolski – Dąb Bartek, który w momencie pisania tego artykułu (czwartek, godz. 9.45) miał 430 głosów. To drugi najlepszy wynik zaraz po Klęczącym Drzewie z Krasnegostawu (1316). Głosować na Dąb Bartek można na stronie drzeworoku.pl.

Dębu Bartek, który rośnie w wielkopolskich Kotwasicach, nie należy mylić z „Bartkiem” z województwa świętokrzyskiego, okrzykniętego najstarszym drzewem w Polsce. Ten wielkopolski także do młodych nie należy. Jego wiek szacuje się na ok 400-600 lat. Jest wysoki na 23 metry, a jego obwód wynosi 870 cm. Od 1957 roku jest objęty ochroną pomnikową.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick