DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Bylibyśmy skłonni zrobić dzień przerwy i ponownie wprowadzić stan wyjątkowy" - PSL o sytuacji na wschodniej granicy

Za kilkanaście dni skończy się okres stanu wyjątkowego, który został przedłużony ostatecznie do 90 dni. W Sejmie trwają dyskusje nad ustawą o ochronie granicy państwowej, która pozwoli zachować dotychczasową dyscyplinę. Zdaniem posła Andrzeja Grzyba ma to zmierzać do przydania niektórych kompetencji Straży Granicznej – Mogę powiedzieć, że nie mamy wątpliwości, że takie kompetencje mogą i powinny zostać przyznane. W szczególności jeżeli chodzi o środki, które pozwolą w zabezpieczeniu granicy – mówił poseł podczas konferencji prasowej.

Przedstawiciele PSL-u w Sejmie informują jednak, że mają pewne wątpliwości co do tej ustawy. – Wątpliwości dotyczą uprawnień, które mają się przydać komendantowi głównemu Straży Granicznej. To ograniczenia w strefie nadgranicznej. Strefa objęta w tej chwili stanem wyjątkowym ma tylko 3 km, a strefa nadgraniczna to 15 km. Nie jesteśmy więc w stanie ocenić na tej podstawie, czy te ograniczenia nie naruszają norm konstytucyjnych. Ma to związek z faktem, że wszelkie ograniczenia praw i wolności obywatelskich powinny zostać zapisane w ustawie, a nie rozporządzeniu – dodaje Grzyb.

Polskie Stronnictwo Ludowe nie było przeciwne wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Poparło też inicjatywę związaną z budową zabezpieczeń na granicy. Politycy partii uważają, że w tej sprawie takie stan rzeczy powinien trwać dalej. – To nie są łatwe decyzje, a sytuacja pokazuje, że nie będzie ona trwała krótki czas. Bylibyśmy skłonni rozważyć to, by zrobić jeden dzień przerwy i ponownie wprowadzić stan wyjątkowy na granicy, ale z nowy warunkami, które zostałyby określone w postanowieniu prezydenta – mówi poseł PSL-u.

Napisz do autora

Komentarze (4)
 • G
  G.

  środa, 17 listopada, 2021

  PSL jak zawsze jest za a nawet przeciw. OBROTOWI.

  Odpowiedz
 • T
  tylkofakty

  czwartek, 18 listopada, 2021

  Chłopu zawsze w dole zgnije, a na górce wyschnie.
  Taka to natura. A ZSL. swoje dyrdymały.

  Odpowiedz
 • W
  W.L.

  czwartek, 18 listopada, 2021

  Grzyb (i cały PSL) nie ma nic do gadania w tej ani w żadnej innej sprawie.

  Odpowiedz
 • SC
  Siedlików city

  czwartek, 18 listopada, 2021

  „Andrzeju nie denerwuj się to się wyklepie.”
  A jak tam PLS-owi nie poszło w EU Parlamencie ze zmanią czasu? – tyle lat na marne, jak do tego doszło?

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz