Antoni Serbeński – wspomnienie

0

60 lat temu w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim zmarł Antoni Serbeński. Ostrzeszowski artysta ostatnie lata przeżył w biedzie. Po eksmisji z zajmowanego przy ulicy Chmielnej mieszkania, malarz trafił do małej klitki w mieszkaniu przy ulicy Św. Mikołaja. Stopniowo podupadał na zdrowiu. Jego dzieła wiszą w domach nie tylko Ostrzeszowian. 

W przygotowaniu jest sporych rozmiarów album prezentujący jego najpopularniejsze dokonania artystyczne. Co chwilę do oficyny wydawniczej "Kulawiak", która zajmuje się digitalizowaniem oraz układaniem dzieł w albumie zgłaszają się kolejne osoby deklarujące posiadanie dzieł mistrza Serbeńskiego. Wiadomo, że jego obrazy wiszą nawet za oceanem.

O życiu i twórczości ostrzeszowskiego malarza opowiada dokument, który powstał w grudniu 2016 roku. 

Rys biograficzny:

Antoni Serbeński był wybitnym malarzem, grafikiem i pedagogiem. Urodził się 13 grudnia 1886 roku w Złotym Potoku, w województwie tarnopolskim. Po wczesnej stracie rodziców był wychowywany przez stryja – lekarza ze Lwowa. Maturę zdał w 1910 roku w gimnazjum w Nowym Sączu. Rozpoczął studia prawnicze, jednak po dwóch latach doszedł do wniosku, że czuje się artystą. Rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego i Teodora Axentowicza. W czasie I wojny światowej został powołany do armii austriackiej. Walczył m.in. pod Przemyślem i na froncie włoskim. Po powrocie zdał egzamin końcowy i uzyskał tytuł artysty plastyka. W latach 1918-1920 ochotniczo służył w Wojsku Polskim. Był nauczycielem gimnazjalnym w Rawiczu (1920-1921) i w Inowrocławiu (1921-1924). 1 kwietnia 1927 roku Antoni Serbeński zatrudnił się jako nauczyciel kontraktowy w Gimnazjum Męskim w Ostrowie Wielkopolskim. Pracował tam przez cztery lata. W tym okresie podjął się m.in. wystroju szkolnej auli. Z jego aranżacji  do dziś zachowały się portrety wieszczów narodowych i wielkich Polaków. Uczestniczył w pracach przygotowawczych do poznańskiej Wystawy Krajowej w 1929 roku. W 1931 roku osiedlił się na stałe w Ostrzeszowie, gdzie oddał się całkowicie pracy twórczej. W latach 1941-1942  prowadził tam tajne nauczanie. W swoim mieszkaniu przy ulicy Chmielnej nauczał historii sztuki, rysunku oraz malarstwa. Latem 1943 roku został wywieziony na roboty przymusowe w okolice Inowrocławia za odmowę namalowania portretu Adolfa Hitlera. 1 sierpnia 1944 roku skierowano go do pracy przy budowie umocnień wojskowych w miejscowości Sokołowo w okolicy Brześcia Kujawskiego. W marcu 1945 roku Antoni Serbeński powrócił do Ostrzeszowa. Nadal tworzył, organizował wystawy. Zajmował się głównie malarstwem i grafiką. Tematem jego prac były najczęściej krajobrazy i obiekty architektoniczne okolic Ostrzeszowa, Ostrowa i Kępna, a także portrety i martwe natury. Jeden z jego szkiców stał się ilustracją książki ,,Tydzień w Antoninie’’ Gustawa Bojanowskiego. Żył bardzo skromnie. Często nazywał Ostrzeszów swoją Małą Ojczyzną. Zmarł na chorobę nowotworową 5 marca 1957 roku. Pochowano go na cmentarzu w Ostrzeszowie. Pozostawił po sobie liczne prace olejne, akwarele, rysunki, drzeworyty, na których przedstawił piękno południowej Wielkopolski. W Ostrowie Wielkopolskim i w Ostrzeszowie uhonorowany został ulicami noszącymi jego imię. W roku 2007, z okazji 50. rocznicy śmierci artysty,  zrealizowano poświęcony jego postaci film dokumentalny. Ten sam rok został przez Radę Miejską Ostrzeszowa ustanowiony Rokiem Antoniego Serbeńskiego.

fot. Tomasz Wojciechowski, wlkp24.info

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick