ABW z Zdunach. Zatrzymano obywateli Niemiec, Turcji i Polski

4
Fot. Kishor / Unsplash
Sześć osób usłyszało zarzuty w związku z czerpaniem korzyści majątkowych z popełnianych przestępstw skarbowych dokonywanych w wyniku pozaewidencyjnego obrotu mięsem. Po tym jak zatrzymane osoby trafiły w ręce funkcjonariuszy ABW, sprawa skończy się w sądzie. Do zatrzymań doszło w Zdunach pod Krotoszynem.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na polecenie prokuratora 6 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej. Postawiono im zarzuty. “Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił jednemu z zatrzymanych zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz przestępstw skarbowych” – informują w komunikacie przedstawiciele ABW.

CZYTAJ TEŻ: “Dacza bonza” czy gabinet prezydenta? Burza po remoncie za 200 tys. zł

Wobec kierującego grupą zastosowano trzymiesięczny areszt, wobec kolejnego – poręczenie majątkowe w wysokości 500 tys. zł, dozór policji, zakaz kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz świadkami, a wobec pozostałych 4 osób zastosowano poręczenia majątkowe w wysokości po 50 tys. zł, zakaz kontaktowania się ze współpodejrzanymi i świadkami z wyłączeniem osób najbliższych z rodziny podejrzanego oraz zakaz opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem lub wydaniem paszportu.

Jak ustaliła prokuratura, grupą kierował obywatel Niemiec pochodzenia tureckiego. Pozostali podejrzani są obywatelami Turcji i Polski. Działalność podejrzanych osób na terenie Wielkopolski trwała od co najmniej 2012 roku i dotyczyła – jak dowiadujemy się z komunikatu PK – “czerpania korzyści majątkowych z popełnianych przestępstw skarbowych dokonywanych w wyniku pozaewidencyjnego obrotu mięsem. Poprzez kontrolowaną przez siebie sieć firm, towar był dostarczany na teren Unii Europejskiej, jak i poza jej granice, przy czym jego faktyczna ilość była zaniżana”.

CZYTAJ TEŻ: Zorganizowali dyskotekę. Odwiedził ich sanepid. Kontrole nie ustają

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Agenci zabezpieczyli też mienie o wartości ok. 14,5 mln zł. Przeszukano także miejsca zamieszkania zatrzymanych osób oraz siedziby spółek, które uczestniczyły w nielegalnych działaniach.

Sprawa jest rozwojowa. Prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick