78 lat temu Ostrów wyzwolono spod okupacji niemieckiej

4
Mija dokładnie 78 lat odkąd Ostrów Wielkopolski został wyzwolony spod niemieckiej okupacji przez Rosjan. Wśród mieszkańców Ostrowa panował jednak strach. Nie wiedzieli, czy rosyjscy żołnierze nastawieni są pokojowo, czy czeka ich kolejna niewola.

Okupacja zakończyła się 23 stycznia 1945 roku choć ostatnie walki trwały jeszcze do 25 stycznia. Zniewolenie przerwano w wyniku akcji „Burza”. Jeszcze tego samego dnia mieszkańcy Ostrowa utworzyli niezależny Komitet Miasta i Powiatu, który czuwał nad administracją i bezpieczeństwem ludności w mieście.

Wkroczenie Rosjan na tereny Ostrowa Wielkopolskiego wiązało się z wieloma emocjami. – Jeszcze 19 stycznia w lesie skarszewskim, niedaleko Kalisza zostali rozstrzelani mieszkańcy najbliższych okolic. Dla mieszkańców to były trudne chwile. Mieli pełno obaw, czy jedna okupacja nie zamienia się właśnie w drugą. Nie wiedzieli też, czy Rosjanie będą pokojowo nastawieni, czy też nie – mówi Dariusz Pietraszek, historyk.

Dziś, tradycyjnie złożono kwiaty pod tablicą mieszącą się na ścianie ostrowskiego ratusza, która upamiętnia poświęcenie żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli z okupantem oraz bronili Ostrowa od 23 do 25 stycznia 1945 roku.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. Oczywiście ani słowa o tym, że akcja Burza mogła się skończyć masakrą ludności Ostrowa, gdyby nie ściągnięte przez dowództwo AK do Ostrowa sowieckie czołgi. Armia czerwona jest dziś passe, hitlerowców z ziem polskich wygonili partyzanci.

  2. Co za brednie.U nas w kamienicy przy ul.Wolności na przeciw byłych koszar /obecnie szkoła/przebywali żołnierze wyższej rangi i moim rodzicom powiedzieli : nie cieszcie się bo z jednej niewoli wyszliście a w drugą niewolę wchodzicie.To powiedział Gruzin z pochodzenia /mam jego zdjęcie w mundurze ruskim/ Miał rację bo to zniewolenie przez rusków trwało prawie 45 lat. Niemcy i Ruscy to jeden „gniot” jedni i drudzy marzą o zniszczeniu Narodu Polskiego.

  3. Polecam książkę Piotra Zychowicza pt. „Obłęd 44” w której autor przedstawia prawdziwe oblicze akcji Burza…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick