DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

7. OFF - Dzień 6 - Komeda w wersji Grzebałkowskiej, Jimek, "Atak Paniki" i EABS

Nie uważa się za artystkę. Powtarza za Szczepanem Twardochem, że jest rzemieślnikiem.

– Trzeba dobrze wykonać zlecone zadanie – mówiła podczas spotkania z ostrowskimi czytelnikami.

Magdalena Grzebałkowska jeździ po Polsce i promuje swoją najnowszą biografię. W książce „Komeda. Osobiste życie jazzu” opisała Krzysztofa Trzcińskiego na tle pewnej epoki. Epoki rozpoczynającej się pod koniec lat 40. XX wieku, epoki polskiego jazzu. Nie ma go bez Komedy, którego „Astigmatic” jest absolutnie najbardziej rozpoznawalnym europejskim albumem w historii tej muzyki. Jazzfani doceniają go za „słowiańskiego ducha”. Grzebałkowska poświęciła aż 50 stron na opisanie ostrowskich wątków życia Komedy. Jak twierdzi: to tutaj narodził się jego jazz.

Wypełniona po brzegi sala muzeum w Ostrowie Wielkopolskim chętnie dyskutowała. Czytelnicy zadawali pytania m.in. o Zofię Komedową. Obecny podczas spotkania pasierb Komedy Tomasz Lach pytał o wersję wypadku w Los Angeles opisaną przez Romana Polańskiego. W książce Grzebałkowska dociera do ostatniego żyjącego świadka tamtych wydarzeń i przedstawia jego wersję. Wśród publiczności znaleźli się także koledzy Krzysztofa Trzcińskiego ze szkolnej ławy – Wojciech Suszycki oraz Jan Nasiadek. Niedawno zmarł Kazimierz Radowicz, cytowany w książce.

Po autografy ustawiła się długa kolejka. Warto podkreślić, że w książce cytowany jest reportaż autorstwa Agaty Kosiek i Włodzimierza Więckowiaka pt. Meloman (produkcja Telewizja Proart). O pierwszym spotkaniu z Trzcińskim opowiada Witold Kujawski.

„Atak paniki” to ostatni konkursowy film pokazany podczas tego festiwalu. Gośćmi spotkania po projekcji był Radzimir „Jimek” Dębski oraz Julia Wyszyńska. Ten pierwszy to twórca ścieżki dźwiękowej do obrazu, ta druga to odtwórczyni roli panny młodej. Do Ostrowa nie dotarł niestety reżyser dobrze przyjętego filmu Paweł Maślona.

Na koniec przedostatniego dnia festiwalu usłyszeliśmy interpretację utworów Komedy w wykonaniu grupy EABS.

Dziś ostatni akcent festiwalowy:

12.00 – „Twój Vincent” – reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, muz. Clint Mansell (Kino Komeda)
16.00 – Panel dyskusyjny „Po co muzyka w filmie?” z udziałem: Jowity BUDNIK,
Bartosza CHAJDECKIEGO, Aleksandra GRUZA, Zygmunta KONIECZNEGO,
Joanny KOS-KRAUZE, Bodo KOXA, Krzysztofa KWIATKOWSKIEGO, Tomasza LACHA, Łukasza MACIEJEWSKIEGO, Pawła MAŚLONY, Jana KANTEGO PAWLUŚKIEWICZA, Mikołaja TRZASKI, Anny WRÓBLEWSKIEJ (OCK)
19.00 – Gala zamknięcia Festiwalu, wręczenie GRAND PRIX KOMEDA 2018
i nagrody za całokształt twórczości Zygmuntowi KONIECZNEMU.
Koncert WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET „Komeda” (OCK)
22.00 – „Ethiopiques. Muzyka duszy” / HBO Europe, reż. Maciej Bochniak, muz. Paweł Lucewicz (Rynek)

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz