DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Wspomnienia

Henryk Zydorczak

Henryk Zydorczak był wybitnym pilotem szybowcowym i samolotowym Aeroklubu Ostrowskiego. Urodził się 5 lipca 1930 roku w Ostrowie jako trzeci syn Ludwika i Marii z domu Piątkowskiej. Ojciec był maszynistą. W okresie okupacji Henryk był zatrudniony jako goniec w firmie budowlanej Adamka. Przy tej okazji działał w konspiracji przenosząc meldunki i dostarczając wiadomości osobom z ruchu oporu. Od roku 1946, idąc za przykładem starszego brata Romana zainteresował się szybownictwem. Wspólnie uczęszczali na szkolenie teoretyczne. Henryk był absolwentem ostrowskiej szkoły handlowej. Po jej ukończeniu początkowo był zatrudniony w handlu. Potem jednak przeniósł się do ZNTK, gdzie został tokarzem. Tę pracę łatwiej było mu pogodzić z zajęciami na lotnisku. Od 1950 roku był czynnym pilotem szybowcowym w Aeroklubie Ostrowskim. Latał również jako pilot samolotowy. W roku 1952 za przelot docelowy 300 km otrzymał złotą odznakę szybowcową i pierwszy diament. Drugi uzyskał w kilka miesięcy później za przelot otwarty z Leszna  do Komarowa (530 km), a trzeci zdobył w 1953 roku na Mistrzostwach Polski w Strzyżewicach. Za swoje osiągnięcia został również uhonorowany Diamentową Odznaką Szybowcową.  W czasie swojej kariery Henryk Zydorczak ustanowił kilka rekordów krajowych. Najcenniejsze w jego dorobku są jednak trzy rekordy świata. Wszystkie je ustanowił na dwumiejscowym szybowcu ,,Bocian”. I tak 14 sierpnia 1955 roku odbył rekordowy przelot 200 km po trasie trójkąta z prędkością 66,048 km/godz. Dwa dni później na trasie trójkąta 300 km uzyskał prędkość 50,321 km/godz. Wreszcie 6 lipca 1959 roku odbył rekordowy przelot docelowo – powrotny o długości 517,80 km. Od 1953 do 1962 roku Henryk Zydorczak był członkiem szybowcowej kadry narodowej. Reprezentował barwy Polski na wielu zawodach międzynarodowych, zajmując czołowe miejsca. Główny Komitet Kultury Fizycznej w Warszawie uhonorował go srebrnym (1955) i złotym (1960) Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz tytułem Mistrza Sportu (1954). Ponadto w 1959 roku od Aeroklubu PRL otrzymał Medal im. Czesława Tańskiego za najwybitniejsze osiągnięcie szybowcowe. Do dziś pozostaje jedynym  pilotem Aeroklubu Ostrowskiego,
który został laureatem tego najwyższego krajowego odznaczenia  szybowcowego. Już po zakończeniu reprezentacyjnej kariery, 2 października 1970 roku, Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu wyróżniło go odznaką honorową ,,Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego”.
Henryk Zydorczak założył rodzinę w roku 1960. Wraz z żoną Longiną dochowali się syna i córki. Pracował zawodowo w ZNTK aż do przejścia na rentę. Wielokrotnie zasiadał w zarządzie Aeroklubu Ostrowskiego. Był również aktywnym członkiem Klubu Seniorów Lotnictwa. Zmarł 27 czerwca 2006 roku. Pochowany został na cmentarzu przy ulicy Bema.  Obecnie jedna z ostrowskich ulic nosi imię Romana i Henryka Zydorczaków.

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz

Nekrologi