Spraw bliskiej osobie prezent – podaruj skok spadochronowy! [artykuł sponsorowany]

1
Skoki spadochronowe nie są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla tych osób, które mają odpowiednie przeszkolenie oraz stan zdrowia. Teraz z taką podniebną przygodą może odbyć niemalże każdy z nas – to za sprawą skoków spadochronowych w tandemie, które dostępne są teraz również w Polsce. Na czym polegają skoki tego rodzaju? Kto może wziąć w nich udział? Ile będziemy musieli zapłacić za taki upominek? Sprawdź to!

Skok tandemowy – co to jest?

Zacznijmy od tego, czym są skoki tandemowe. Są to skoki spadochronowe, niemniej jednak odbywają się one nieco inaczej niż te standardowe. Główna różnica dotyczy liczby uczestników skoku, a mianowicie w tandemie biorą udział dwie osoby. Pierwsza z nich to pilot tandemu, który jest odpowiedzialny za kwestie techniczne – sterowanie, otwieranie spadochronu, lądowanie. Druga to pasażer, który nie musi mieć żadnego przygotowania i doświadczenia w tej dziedzinie.

Pasażer jest połączony z pilotem tandemu specjalną uprzężą tandemową. Na plecach pilota znajduje się spadochron tandemowy – większy od zwykłego, ponieważ musi unieść dwie osoby, spadochron zapasowy, a także automat. Takie wyposażenie gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo skoku.

Czy w tandemie może skoczyć każdy?

Zasadniczo, nie ma wielu przeciwwskazań do skoków tandemowych. Dotyczą one głównie ciężaru pasażera i określonych schorzeń. Pamiętajmy o tym, że nie ma potrzeby brania udziału w badaniach lekarskich – podpisujemy umowę, w której potwierdzamy, że ich nie mamy i bierzemy na siebie odpowiedzialność.

Maksymalny ciężar pasażera w skoku spadochronowym to od 100 do 120 kilogramów. Jest on zależny od sprzętu używanego przez ośrodek spadochroniarski. Wśród chorób będących przeciwwskazaniem do skoku znajdują się: epilepsja, wrodzona łamliwość kości, niestabilność kręgosłupa, ostra niewydolność oddechowa i krążeniowa.

Warto wskazać, że nie ma ograniczeń wiekowych dotyczących skoków tandemowych – najstarszy skoczek w Polsce miał 82 lata! W przypadku osób poniżej 18. roku życia potrzebna jest zgoda rodzica.

Jak przebiega skok tandemowy?

Przed skokiem tandemowym uczestnik bierze udział w krótkim przeszkoleniu, które informuje go o przebiegu wydarzenia i postępowaniu. Potem odbiera wyposażenie – kask i ewentualnie kombinezon. Następnie wszyscy uczestnicy wchodzą od samolotu.

Wyskok przy skoku w tandemie ma miejsce z wysokości 3000 albo 4000 metrów. Wysokość wyskoku wpływa na czas swobodnego spadania, czyli na spadanie bez otwartej czaszy spadochronu. To najbardziej ekscytujący moment całego wydarzenia – można wtedy poczuć, jak to jest, gdy leci się w kierunku ziemi bez ograniczeń.

Po otwarciu czaszy spadochronowej uczestnicy przez parę minut opadają w kierunku lądowiska. Lądowanie jest miękkie i nie ma ryzyka urazów.

Voucher upominkowy ze skokiem – ile to kosztuje?

Jeśli również chcesz podarować komuś skok spadochronowy w tandemie, możesz wykupić go on-line w formie vouchera upominkowego. Cena wynosi od 550 do 950 złotych w zależności od tego, jaką opcję wybierzemy. Skok z 3000 metrów to koszt około 550 złotych, z kolei ten z 4000 metrów to wydatek rzędu 700 złotych. Dodatkowe 250 złotych zapłacimy za usługę wideorejestracji skoku – warto jednak się zdecydować, ponieważ pamiątka będzie jedyna w swoim rodzaju.

Vouchery upominkowe pozwalają obdarowanej osobie na samodzielny wybór terminu skoku, dlatego nie musimy wtedy w ciemno podawać daty i godziny. Jeśli również chcesz kupić taki voucher, sprawdź ofertę w Certyfikowanym Ośrodku Szkolenia Lotniczego „Skydive”.

lukasz.wojcieszek@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Mój facet byłby przeszczęśliwy z takiego upominku. On wprost uwielbia prezenty ekstremalne! 🙂 Ja skakałam więc polecam. Można tez znaleźć inne pomysły na prezenty dla niego z adrenaliną np. w Prezentokracja.pl.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick