Kleszcze w natarciu

1
Przełom maja i czerwca to czas, kiedy są najbardziej aktywne. Te niepozorne pajęczaki przenoszą wiele chorób, wśród których najgroźniejszą jest bolerioza. Mowa o kleszczach. Jak się przed nimi uchronić? Co zrobić, gdy odkryjemy miejsce ukąszenia? Instrukcja w tekście poniżej i materiale wideo.

– Najważniejsze by nie wyciągać kleszcza palcami – mówi Katarzyna Burchart-Adamczyk, specjalista chorób zakaźnych. Do tej czynności najlepiej wybrać pęsetę lub specjalne szczypce, które można kupić w aptece.

Jeśli mamy problem z wyciągnięciem kleszcza, trzeba zgłosić się do lekarza. Co zrobić by kleszcz nie miał szans dostać się bezpośrednio do naszej skóry? Tutaj kluczowe jest odpowiednie ubranie i obejrzenie całego ciała po spacerze w lesie czy parku. Jeśli bardzo boimy się kleszczy można zaopatrzyć się w specjalne środki odstraszające kleszcze.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Już lepiej chyba się zgłosić do weterynarza – bo w Ostrowie w szpitalu lekarz dziecku kleszcza na głowie dłubał igłą !!! A pincety szpitalne (są płaskie na końcu) zgniatają robala co chyba nie jest dobrym pomysłem.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.